Topošo un jauno māmiņu veselība: trīs gadu laikā Latvijā mirušas 20 sievietes

0 Komentāru
Topošo un jauno māmiņu veselība: trīs gadu laikā Latvijā mirušas 20 sievietes
LETA

Mātes veselība ir viens no būtiskiem rādītājiem, kas raksturo, cik kvalitatīva veselības aprūpes sistēma valstī ir kopumā. Pērn Latvijā bijuši īpaši augsti grūtnieču mirstības rādītāji, taču atbildīgie to sauc par apstākļu sakritību.

Lai izstrādātu ieteikumus rādītāju uzlabošanai, piektdien Veselības ministrija un Pasaules Veselības organizācija rīkoja speciālistu apaļā galda diskusiju.

“Mātes un bērna mirstības rādītāji tie Latvijā ir ļoti satraucoši, šeit ir ne tikai ar medicīnisko aspektu saistīti iemesli, bet arī ar sociālajiem aspektiem. Pagājušogad tā bija daudzu dažādu nelaimīgu apstākļu sakritība,” norāda veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Pērn Latvijā mirušas 12 mātes, kas ir augstākais rādītājs valstī pēdējos desmit gados un arī Eiropas Savienībā. Tomēr saskaņā ar ekspertu ieteikumiem pie tik maza dzemdību skaita kā Latvijā jāanalizē dati par pēdējiem trīs gadiem, kad no grūtniecības un dzemdību komplikācijām mirušas 20 sievietes, kas ir vairāk nekā vidēji Eiropā.

Katru nāves gadījumu anonīmi pētījusi speciālistu grupa, tomēr tās secinājumi pagaidām ir skopi – lielākā daļa mirušo sieviešu nav bijušas speciālista uzskaitē, dzīvojušas nelabvēlīgos apstākļos, smēķējušas vai lietojušas alkoholu. Satraucoša tendence esot divi grūtnieču nāves gadījumi no gripas komplikācijām. Problēmas sagādā arī akūtais ginekologu, dzemdību speciālistu un anesteziologu trūkums stacionāros.

“Situācija ir es teiktu – katastrofāla. Jo šobrīd ir liela disonanse starp darba samaksu ambulatorajā sektorā un stacionārajā. Tā ir neatliekamā palīdzība, tur ir īpaši jābūt spējīgām augstu līmeņa palīdzību sniegt un ātri sniegt un tās ir naktis un tās ir brīvdienas,” norāda Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga.

Par iespējamu ārstu un ārstniecības iestāžu nolaidību atbildīgie publiski nerunā. Tikmēr veselības ministrs sola, ka no nākamgad veselības aprūpei solītajiem papildu 35 miljoniem eiro dzemdībās iesaistītais personāls tikšot atalgots labāk. Tikpat svarīgi ir sabiedrībai nepalikt vienaldzīgai, bet topošajai mātei laicīgi vērsties pie ārsta un ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus, saka Pasaules Veselības organizācijas pārstāve.

“Mēs ļoti ceram, ka sabiedrība atbalsts uz to, ka veselības izglītība būs ieviesta skolās savlaicīgi un būs arī ne tikai skolas vecuma cilvēkiem, bet arī vecākiem pēc skolas,” norāda Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja Seksuālās un reproduktīvās veselības programmas vadītāja Gunta Lazdāne.

Rekomendācijas mātes veselības uzlabošanai taps līdz rudenim.

Video

0 Komentāru