Topošā koalīcija varētu vienoties par Egila Levita virzīšanu Valsts prezidenta amatam

8 komentāri
Topošā koalīcija varētu vienoties par Egila Levita virzīšanu Valsts prezidenta amatam
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Ja Krišjāņa Kariņa valdību izdosies izveidot, viens no pirmajiem svarīgajiem koalīcijas lēmumiem būs vienošanās par to, ko virzīt Valsts prezidenta amatam. Politiķi lielākoties ir vienisprātis, ka Rīgas pilij vajadzīgs jauns saimnieks, jo Raimondam Vējonim trūkstot līderim raksturīgu īpašību. Pēc atsevišķu partiju iniciatīvas valdības veidošanas sarunu laikā izskanējusi Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egila Levita kandidatūra.

Topošā koalīcija ir lielā mērā vienisprātis, ka jūnijā Rīgas pilī būtu jānotiek pārmaiņām.

Pavļuts: “Mēs jau pirmsvēlēšanu periodā kā vairums citu Saeimā ievēlēto partiju diezgan atklāti teicām, ka, mūsuprāt, Raimondam Vējonim nevajadzētu turpināt darbu Valsts prezidenta amatā,” norāda “Attīstībai/Par!” frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

“Šī brīža prezidents nav tāds, kādu sagaidītu Latvijas sabiedrība,” teic Saeimas deputāts Juris Jurašs (JKP).

“Viņš ir vienkāršs, viņš ir pieejams, viņš runā daudziem cilvēkiem saprotamā valodā – tas ir prezidents no tautas, bet jautājums – tas ir labi vai slikti. Ir arī viedoklis, ka prezidentam jābūt tādai personībai, uz kuru visi skatās uz augšu un ir sajūsmā no katra vārda, ko prezidents pateica,” norāda deputāts Andrejs Judins (JV).

Lai arī topošās koalīcijas partijas kategoriski noliedz, ka pašlaik būtu saruna par to, kurš Vējoņa vietā varētu nākt prezidenta amatā, neformālas sarunas par to esot notikušas. Pēc Jaunās konservatīvas partijas (JKP) un Nacionālās apvienības (NA) politiķu iniciatīvas partijas spriedušas rast kopsaucēju par Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egila Levita kandidatūru.

“Aptaujājot kolēģus no dažādām partijām, šķiet, ka Levita kunga izredzes tikt ievēlētām par Valsts prezidentu, ja viņš pats vēlēsies, ir pietiekami augstas, katrā gadījuma no NA būs pilns atbalsts. Manuprāt, ja Levits būs Latvijas prezidents, pēc ilgāka laika starptautiskā arēnā mūs atkal pārstāvēs starptautiski atzīta autoritāte,” norāda NA frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.

“Viņš ir cienījams kandidāts, kurš būtu pieņemams šim amatam,” par Levitu izsakās Jurašs.

“Cilvēks, kas ir izdarījis sava dzīvē to, ko viņš dara, ir atbalstāma kandidatūra, bet tas ir mans personiskais viedoklis,” uzskata deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV).

1. janvārī spēkā stājās grozījumi Satversmē, kas paredz ka šogad pirmoreiz Valsts prezidenta vēlēšanas notiks atklāti. Jāatgādina, ka pirms četriem gadiem vēlēšanas bija aizklātas, un daudzi uzskata, ka tieši tāpēc Raimonda Vējonim izdevās Levitu apsteigt.

“Es iepriekšējo reizi balsoju par Levitu un pēc tam balsoju par Vējoni, kad palika viens kandidāts. Pēc četriem gadiem mans viedoklis nav mainījies, ka Levits var būt labs prezidents,” pārliecināts ir Judins.

Visvairāk jautājumu par Levita kandidatūru šobrīd ir liberāli noskaņotajiem deputātiem no “Attīstībai/Par!”, kā arī Kaimiņa frakcijas biedriem.

“Viņam ir diezgan konservatīvi uzskati virknē jautājumu, kas ir tas, ko mums iekšēji un ar Levita kungu gribētos parunāt, bet mēs ļoti augsti vērtējam viņa personību un profesionalitāti,” saka Pavļuts.

“Pirms vēlēšanām mēs izteicām savu atbalstu Levita kungam. Vai atbalsts tiks uzturēts, es nezinu. Pa vidu Levita kungs ir izteicies neglaimojoši par mūsu partiju, līdz ar to ir iespējams, ka mēs mainīsim savu nostāju. Lēmums vēl nav pieņemts,” vērš uzmanību “KPV LV” frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs.

Jāatgādina, ka Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks jūnijā. Lai Levits vai kāds cits kļūtu par Valsts prezidentu, viņam vai viņai jāsaņem vismaz 51 deputāta atbalsts.

8 komentāri