Top filma par pēdējiem Eiropas pagāniem – baltu ciltīm

Pievienot komentāru
Top filma par pēdējiem Eiropas pagāniem – baltu ciltīm
Foto: Ilze Vēbere (Foto: Ilze Vēbere)

Jau pavisam drīz – pēc diviem gadiem – mūsu valstij būs nozīmīgi svētki – atzīmēsim Latvijas dibināšanas simtgadi. Lielajiem godiem gatavošanās notiek rūpīgi – plānoti krāšņi pasākumi un filmētas vairākas filmas. Viena no tām dokumentālā stāstā vēstīs par 13. gadsimta baltu tautām.

Kādā mežā Priekuļu pusē skatam paveras senlaicīga apmetne, kur dzīvo kāda baltu cilts. Ieraudzītais šķiet tik autentisks, ka nezinātājs pat varētu apmulst no šādas nonākšanas pagātnē. Atpakaļ realitātē atrauj filmēšanas kameras. Filmas vajadzībām viss veidots iespējami atbilstoši 13.gadsimta dzīvei, sākot no apmetnes un darba un sadzīves rīkiem, līdz aktieru apģērbam un izskatam.

Filmas sižetu veido ceļojums pa baltu cilšu apdzīvotām zemēm laikā, kad tām arvien tuvojās kristietība un tās nestās pārmaiņas. Dokumentālo stāstu veido režisori, brāļi Raitis un Lauris Ābeles, kuri iepriekš par savu īsmetrāžas dokumentālo filmu Kurši saņēmuši Lielā Kristapa balvu.

Raitis Ābele, filmas režisors

Mums ir izvēlēts 13. gadsimts, kad šeit notika lielas pārmaiņas. Šajā teritorijā ienāk jauns pasaules skatījums un tirdzniecības iespējas. Kaut kas līdzīgs notiek arī šodien, kur internets mūsu pasauli savienojis tik cieši. Parādām, cik veiksmīgi mēs varam adaptēties. Kā adaptējās 13. gs. cilvēki un kā mēs to varam izdarīt.

Filmas veidotāji cer skatītājiem parādīt seno baltu cilšu dzīvesveidu, tradīcijas un pagāniskos rituālus. Lai gan scenārijs nebalstās uz kādu vēsturisku stāstu, tajā atainoti vairāki vēstures fakti, pat leģendārā Saules kauja.

Stāsts sastāvēs ne tikai no inscenētām vēstures ainām, bet arī no 3D grafikas un animācijas. Vēsturiskai precizitātei palīgos pieaicināti vēsturnieki un restauratori.

Kristele Pudane, filmas producente

Filmā nebūs dialogu. Tāpēc, ka katrā baltu ciltī bija savi dialekti un mēs nepretendējam uz autentismu valodas ziņā. Būs aizkadra balss, kas stāstīs kas un kā notiek, un kur mūsu varonis atrodas.

Galvenais varonis ir zviedru tirgotājs no Gotlandes, kurš šajā pusē ieradies, lai tirgotos.

Kaspars Aniņš, aktieris

Viņš atbrauc, lai tirgotos un kļūtu bagātāks, bet tas viss notiek gluži pretēji. Lai iejustos tā laika cilvēka ādā, vakar palikām pa nakti apmetnē. Gulējām būdiņā, ar vienu segu un uz koka lāviņas, lai saprastu, ka bija gulēt tajos laikos. Nav traki, dzīvi visi esam.

Filma top par godu Latvijas simtgadei. Tās pirmizrāde paredzēta 2018. gada maijā.

Video

FOTO NO FILMĒŠANAS LAUKUMA