Tirgotāji uzstāj, ka jāsamazina depozīta sistēmas ieviešanas izmaksas

Pievienot komentāru

Nerimst diskusijas par plāniem Latvijā ieviest taras depozīta sistēmu. Tā būs viena pamatīga reforma, un pamatīgas reformas mēdz raisīt ļoti atšķirīgu reakciju no dažādām iesaistītajām pusēm. Tā, piemēram, tirgotāju organizācijas un veikalnieki sakās, ka sistēmas ieviešanu kopumā atbalsta, taču būtu skaidrāk jāsaprot, kas, par ko un cik maksās.

Tirgotāji uzskata, ka depozīta sistēmā par piesārņotāju jāuzskata ražotāji, kuriem arī jāuzņemas sistēmas izmaksu slogs. Svarīgi esot, ka izlietotā iepakojuma pieņemšana būtu plaši pieejama – gan tirdzniecības vietu un degvielas uzpildes staciju tuvumā, gan pašvaldību pakalpojumu centros. Tāpat svarīgi, lai sistēmas izveide būtu iespējami lētāka.

Tirgotāji pārmet, ka depozīta sistēma šobrīd tiek veidota steigā un pašreiz paredzētajā modelī izmaksu slogs pārāk lielā apjomā tiek uzlikts uz iedzīvotāju pleciem.

Lai par depozīta sistēmu nemaksātu tikai patērētāji, peļņu, kas rodas, jo ne visi iepakojumu, par kuru būs samaksājuši depozītu, nodos atpakaļ, būtu jānovirza operatora tiešo izmaksu samazināšanai.

Mazākas izmaksas varētu radīt arī tas, ja sistēmu ieviestu pašmāju uzņēmumi. Dažas aplēses liecina, ka sistēmas tehniskā izveide izmaksātu ap 30 miljoniem eiro.

Tirgotāji arī akcentē, ka depozītu sistēma jāveido, lai nododamo iepakojuma veidus laika gaitā varētu papildināt. Tāpat jāparedz finansējums sabiedrības izglītošanai.