Tirgotāji gatavojas plastmasas maisiņu ierobežojumiem

7 komentāri
Tirgotāji gatavojas plastmasas maisiņu ierobežojumiem
NATĀLIJA VALDNIECE, LNT ZIŅAS

Jau pēc nepilna mēneša Latvijas veikalos ierobežos plastmasas maisiņu patēriņu. Tas nozīmē, ka pie kasēm vairs nebūs vienreizējo bezmaksas maisiņu. Grozījumi Iepakojuma likumā tiek veikti, lai pildītu Eiropas Savienības mērķi samazināt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu.

Piemēram, plānie maisiņi pie kasēm, kurus vēl var ņemt neierobežotā daudzumā bez maksas, jau 1. janvārī veikalos vairs nebūs pieejami. Taču blakus sveramajām precēm tie paliks, tikai to sastāvs, kā prasa likums, nedaudz mainīsies. Izņemt šos maisiņus no apgrozības tirgotāji nevēlas, jo pircēji tam nebūs gatavi.

Liene Dupate-Ugule
”Maxima Latvia” komunikācijas vadītāja

Pašreiz mums jāpielāgojas pircēju paradumiem, jo viņi vēlas ievietot kartupeļus atsevišķā maisiņā, pašreiz cilvēki vēl nenāk uz veikalu ar savu plastmasas iepakojumu, lai varētu ielikt savā maisiņā.

Šobrīd iedzīvotāji pamazām mēģina sevi pieradināt, ejot uz veikalu, ņemt līdzi auduma un citu materiālu vairākkārt lietojamos maisiņus. Piemēram, veikalu tīklā ”Maxima” novērots, ka gada laikā par pusi pieaudzis šādu maisiņu apjomi. To atzīst arī LNT aptaujātie pircēji, taču ņemt līdzi arī vienreizējos maisiņus no mājām pagaidām nešķiet reāli.

Šie paradumi gan nemainās tik ātri, cik gribētu. Piemēram, pērn pircējiem izsniegti 1, 7 miljoni kilogramu vieglo plastmasas iepirkuma maisiņu un gandrīz divi miljoni kilogramu lielo maisiņu. Patērētais maisiņu skaits uz 1 iedzīvotāju ir 400 gadā. Tikmēr videi šis kaitējums ir ļoti nopietns.

Laima Kubliņa
SIA ”Zaļā josta” pārstāve

Ja mēs zinām, ka plastmasa tiek gatavota no naftas produktiem, apjomi ir ļoti iespaidīgi. Galvenais kaitējums, ko plastmasas iepirkuma maisiņi dara ekoloģijai, ir tas, ka tie dabā nesadalās, un, nonākot apkārtējā vidē, lielākoties no tā cieš tieši dzīvnieki.

Tāpēc no 1. janvāra vienreizējo maisiņu apjomi sāks kristies, taču – ne tik ātri, ja tie tiktu izņemti no apgrozības pavisam. Tomēr arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) uzskata, ka pārejas periodam ir jābūt.

Natālija Cudečka-Puriņa
VARAM Vides kvalitātes un atkritumu apsaimniekošanas nodaļas vadītāja

Gan tirgotājiem, gan patērētajiem ir jābūt laika posmam, kurā var sagatavoties tām izmaiņām un pielāgoties viņām. Tas, ko redzam sarunās ar tirgotājiem, viņi ļoti aktīvi domā šajā virzienā, un daudzos veikalos parādās alternatīvie materiāli.

Pēc 6 gadiem vieglās plastmasas maisiņus vairs veikalos nedrīkstēs piedāvāt iedzīvotājiem. Lai tam sagatavotos, vides aktīvisti jau tagad aicina augļiem un dārzeņiem izmantot savus. Vai vismaz sākt ar to, ka, pērkot divus banānus, neizmantot maisiņus.

TOP komentāri

 • asprātīgi
 • Zuze
  +7 +7 0

  Zuze

  Vides aktīvisti aicina izmatot savus . Sanāk ka man no mājām ir jāņem SAVS PLASTMASAS MAISIŅŠ ! Agrāk bija ietinamais papīrs un papīra maisiņi. Bezmaksas !!!
 • kniploks
  +6 +5 -1

  kniploks

  OK, liksim kartupeļus papīra maisiņos, ko piedāvā veikali, tik vai tās kasieres nebūs izbesījušās, ja katrs maisiņš viņai būs jātaisa vaļā-ciet, lai paskatīties, kas tad man tur ir - kartupelis, burkāni vai ķiploki..... Kaut kas tomēr ir par traku! Lietuvā un Igaunijā jau noteikti būs kā pie normāliem cilvēkiem- ar maisiņiem utt :)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl