Tikai ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir visi pastāvīgie zobi

1 komentārs
Tikai ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir visi pastāvīgie zobi
Foto: Pixabay.com

Tikai katram ceturtajam Latvijas iedzīvotājam ir visi pastāvīgi zobi, liecina jaunais pētījums. Piemēram, gandrīz pusei aptaujāto trūkst no viena līdz pieciem zobiem.

Tikai 23% Latvijas iedzīvotāju ir visi pastāvīgie zobi, secināts Slimību profilakses un kontroles centra jaunajā pētījumā. 42% iedzīvotāju trūkst no viena līdz pieciem zobiem, 14% trūkst vairāk nekā desmit zobu. Bet, piemēram, vecumgrupā no 35 līdz 44 gadiem visi pastāvīgie zobi ir tikai 14% sieviešu un 18% vīriešu. Lai gan pēdējos gados pacienti sāk arvien vairāk uzmanības pievērst savu zobu stāvoklim un profilaksei, tomēr joprojām ir tādi, kuri patiešām nerūpējas par mutes dobumu.

Darja Ķīse
Stomatoloģijas institūta zobārste

Ja pacients nav motivēts, diemžēl ir tāda grupa pacientiem, kuri nāk tikai tad, kad zobs sak sāpēt, ar akūtām sāpēm. Un tad diemžēl var izšķirties par zobu zaudēšanu.

Kad zobi sāk sāpēt, reti sanāk izvairīties no dārgām manipulācijām. Piemēram, viena zoba kanālu tīrīšana izmaksā vidēji no 100 līdz 300 eiro. Šis faktors ir diezgan būtisks, un bieži vien zobus iedzīvotāji nelabo tieši šā iemesla dēļ – nevar atļauties veikt tik dārgu ārstēšanu.

Daiga Grīnberga
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve

Es domāju, ka tas ir šīs augstās izmaksas, jā, nevar atļauties, un zobu veselība kļūst vēl švakāka. Es gribētu vērst uzmanību uz profilaktisko pusi, ko cilvēks pats var darīt – neēst saldumus, nedzert limonādes un zobus tīrīt divreiz dienā.

Lai cik dīvaini tas nebūtu, bet tieši zobu tīrīšana atkarīga no tā, kāda cilvēkam ir izglītība. Visbiežāk zobu birsti lieto cilvēki ar augstāko izglītību.

Video

1 komentārs