Tiesībsargs sašutis: 80 zīdaiņi un mazi bērni nepamatoti tiek turēti Latvijas bērnunamos

Komentāri

Tiesībsarga birojs atklājis rupjus bērnu tiesību pārkāpumus. 80 zīdaiņi un mazi bērni nepamatoti tiekot turēti Latvijas bērnunamos.

Bērniem tiek laupītas tiesības uz bērnību

Tiesībsargs Juris Jansons izpētījis, ka Latvijas audžuģimenēs ir 83 brīvas vietas, bet 80 no savām bioloģiskajām ģimenēm izņemtie bērni vecumā līdz 2 gadiem ievietoti bērnunamos. Visvairāk – sociālās aprūpes centros Rīgā, Liepājā un Latgalē – “Kalkūnos”.
Jansons vaino pašvaldības, neizslēdzot, ka vietvarām finansiāli izdevīgāk bērnus ievietot valsts apmaksātos bērnunamos, nevis meklēt audžuģimeni vai aizbildni, kuriem pabalsti būtu jāmaksā no vietvaras maka.

”Viņiem tiek laupīta bērnība, viņiem tiek laupīta nākotne, viņiem tiek laupītas tiesības uz attīstību,” sašutis ir Tiesībsargs Juris Jansons.

Nepieciešams veidot specializētas audžuģimenes

Pašvaldību savienībā šādus pārmetumus kategoriski noliedz, uzsverot, ka audžuģimenes nelabprāt savā pulkā uzņem slimus bērniņus vai zīdaiņus, kuriem ir vajadzīga īpaša attieksme.

”Ir nepieciešams veidot arī savādāka tipa audžuģimenes. Pirmkārt, tām ir jābūt īpaši apmācītām. Otrkārt, ģimenē ir jābūt citam bērnu skaitam. Šobrīd nav problēmu atrast audžuvecākus vai adoptētājus veselam bērnam,” norāda Pašvaldību savienības padomniece izglītības, bērnu un jauniešu jautājumos Ināra Dundure.

Labklājības ministrija sola izmaiņas

Labklājības ministrijā norāda, ka tiek gatavotas izmaiņas audžuģimeņu kustībā. Plānots izveidot specializētās audžuģimenes.

”Specializētai audžuģimenei jābūt gatavai uzņemt bērniņu, kuram ir īpašāka situācija. Piemēram, zīdaiņus, bērnus, kuriem ir veselības problēmas, arī grūti audzināmus pusaudžus. Mainīsim arī noteikumus, kas nosaka maksimālo bērnu skaitu audžuģimenēs,” nākotnes nodomus klāsta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa.

Specializētām audžuģimenēm rīkos mācības. Paredzēts arī lielāks pabalsts un sociālās iemaksas par laiku, kamēr tiek pildītas audžuģimenes funkcijas. Plānots, ka pirmās specializētās audžuģimenes savu darbu uzsāks pēc gada.

Lasi vēl