Tiesa skata IZM un neapstiprināta LU rektora Muižnieka lietu

1 komentārs

Arī šajā gadā vēl nerimst pērnajā vasarā sākušās peripetijas ap Latvijas Universitātes (LU) rektora krēslu. Pēdējos mēnešos starp pusēm notikušas mierizlīguma sarunas, bet pagaidām bez rezultāta. Strīds par šo amatu beidzot nonācis tiesā.

Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu nams ceturtdien skatīja konkrēto strīdu, kura pirmsākumi rodami vēl pērnā gada vasarā, kad Latvijas Universitātei bija jāizvēlas savs nākamais vadītājs.

Tolaik uz ietekmīgo un labi apmaksāto augstskolas rektora amatu kandidēja toreizējais universitātes vadītājs Indriķis Muižnieks un Biznesa fakultātes dekāns Gundars Bērziņš. Šajā laikā bija asa priekšvēlēšanu cīņa, savukārt dažādas juridiskas un procesuālas neveiklības pavadīja pašas LU Satversmes sapulces, kurās, beigu beigās, it kā amatā pārvēlēja Muižnieku.

Jāsaka “it kā” tāpēc, ka citās domās bija atbildīgā izglītības ministre. Viņa ir pārliecināta, ka rektora vēlēšanās bijuši dažādi pārkāpumi, un attiecīgi – valdība Muižnieku amatā neapstiprināja, pēc kā starp pusēm sākās tiesu darbi. Paralēli kuriem arī notika mierizlīguma sarunas.

Puses šodien tiesu informēja, ka vienoties gan nav izdevies. Izglītības ministrija (IZM) piedāvāja rīkot vēl vienas vēlēšanas, kurās varētu kandidēt Muižnieks, savukārt viņš ir pārliecināts, ka patlaban šāds risinājums nav tiesiski iespējams. Tāpēc tiesa nolēma vairāk negaidīt un šodien sāka lietu skatīt pēc būtības, bet strīdus puses sakās joprojām būt atvērtas sarunām.

“Tas, ka šajā brīdī process ir sācies, nenozīmē, ka esam pārvākušies uz citu planētu. Mēs turpinām un ceram, ka izdosies atrast pieņemamu risinājumu, bet tas nav vienkārši,” norāda LU bijušais rektors Indriķis Muižnieks.

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija akcentē, ka mierizlīgumam vajag divas puses. “Ja otra pusei noraida, tad ir grūti uzsākt mierizlīgumu. Ja nāks piedāvājums runāt, mēs to darīsim. Esam gatavi uz mierizlīgumu,” pauž IZM pārstāvis Juris Zīvarts.

Muižnieks piedalīšanos atkārtotās vēlēšanās neizslēdz, taču tam esot jānotiek tiesiski. Kamēr neskaidrības ap augstskolas rektora amatu turpinās, pašai Latvijas Universitātei nav tie vieglākie laiki. Valdība iecēlusi rektora pienākumu izpildītāju Gvido Straubi.

“Lielākā Latvijas augstskola nedrīkst strādāt bez rektora. Ir daudzi lēmumi, kurus var pieņemt tikai un vienīgi rektors, pat ne pienākumu izpildītājs,” uzskata LU prorektore Ina Druviete.

Tiesa lietu šodien arī izskatīja, un nolēmums būs zināms 6. februārī.

1 komentārs