Tiesa neatļauj Antinacistiskajai komitejai izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas leģionāru piemiņas gājiena laikā

3 komentāri

Sestdien, 16. martā, kā jau katru gadu gaidāmi dažādi Leģionāru piemiņas dienas pasākumi – tradicionālais gājiens uz Brīvības pieminekli un kritušo karavīru piemiņa Lestenes Brāļu kapos. Aktivitātes iecerējuši arī sevi par antinacistiem dēvējošas personas.

Leģionāru piemiņas diena ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin tos, kuri cīnījās Vācu armijā latviešu leģiona sastāvā.

Lai gan pēdējos gados šajā dienā konfrontācijas pieklusušas, agrāk tās nebija retums. 16. marts nav viennozīmīgi vērtēts – vieni uzskata, ka šie cilvēki cerēja cīnīties par neatkarīgu Latviju, citi, ka tie bija kara laika apstākļu upuri, kuri pret savu gribu nonākuši frontē, bet atsevišķas grupas ir pārliecinātas, ka šie cilvēki bija nacistu līdzskrējēji. Tieši šādi 16. marta gājienu bieži attēlo Krievijas valsts kontrolētie mediji.

Rītdien Brīvības laukumā kulminēs 16. marta Leģionāru piemiņas dienas gājiens. Kā jau tas ierasts, arī šogad paralēli savu pasākumu pieteikusi Latvijas Antinacistiskā komiteja, taču pašvaldība to novirzījusi tālāk uz Bastejkalnu, kā arī aizliegusi izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas.

Antinacistiskā komiteja, kas vēlas savā pasākumā informēt par nacisma noziegumiem, liegumu izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas piektdien apstrīdēja tiesā. Konkrētā biedrība vēlējās, lai iekārtas varētu izmantot tieši laikā, kad pie Brīvības pieminekļa ieradīsies piemiņas gājiens, kuru rīko biedrība “Daugavas vanagi Latvijā”.

Tiesa Antinacistiskās komitejas pieteikumu noraidīja. Biedrības pārstāvis atklāja, ka vēl nav zināms, vai, ņemot vērā ierobežojumus, tā savu pasākumu neatcels. Iespējams, tās biedri būs pie Brīvības pieminekļa individuālā protestā.

Gājiens no Rīgas Svētā Jāņa baznīcas līdz Brīvības piemineklis gan nav vienīgais gaidāmais 16. marta pasākums. Notiks arī leģionāru piemiņas dievkalpojums, bet biedrība “Nacionālo karavīru atbalstam” Brīvības laukumā rīkos sapulci, skaidrojot Latvijas un latviešu leģiona Otrā pasaules kara vēsturi garāmejošiem interesentiem.

Savukārt Lestenes Brāļu kapos gaidāms Otrajā pasaules karā kritušo karavīru piemiņas pasākums.

3 komentāri