Tiesa neapcietina arī bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Garbaru

7 komentāri
Tiesa neapcietina arī bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Garbaru
EDIJS PĀLENS, LETA

Vidzemes priekšpilsētas tiesa trešdien teju visas dienas garumā izskatīja Iekšējā drošības biroja (IDB) lūgumu paturēt apcietinājumā četras personas aizdomās par noziedzīgām darbībām Latvijas austrumu robežas izbūvē. Lietā iesaistīts bijušais Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Normunds Garbars, viens dienestā esošs robežsardzes darbinieks un divi būvuzņēmuma “Igate” pārstāvji.

Nevienam no aizturētajiem apcietinājums gan piemērots netika.

IDB Garbaru aizturēja otrdien pēcpusdienā –  viņš tiek turēts aizdomās saistībā ar iespējamām krāpnieciskām darbībām būvniecības procesos valsts austrumu robežjoslā. Aizturēts tika arī robežsardzes tehnisko resursu pārvaldes priekšnieka vietnieks, kā arī divi no ceļu būvniecības sabiedrības “Igate”, tostarp šīs kompānijas valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Viens pēc otra trešdien tika vesti uz Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesu, lai lemtu par drošības līdzekli. Procesa virzītājs – Iekšējās drošības birojs – visiem prasīja piemērot apcietinājumu. Taču tiesa lēma citādāk, un ceļu būvētāja “Igate” pārstāvji tiesas namu varēja pamest uz brīvām kājām.

IDB izmeklēšanu sācis, pamatojoties uz aizdomām par noziegumiem būvniecības procesos, kas veikti robežsardzes un uzņēmuma noslēgto iepirkuma līgumu ietvaros par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu. Iekšlietu ministrija šim mērķim no valsts budžeta atvēlējusi 31 miljonu eiro.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzsver, ka jāsagaida izmeklēšanas rezultāti, lai lietu detalizētāk komentētu, taču vienlaikus pauž gandarījumu, ka sistēma pamazām attīroties. Ministrs arī norāda, ka izmeklēšana saistībā ar Latvijas austrumu robežas izbūvi varētu būt arī pamats, lai izvērtētu Iekšlietu ministrijas dienestu attiecības ar būvfirmu “Igate”, vienlaikus piebilstot, ka pārsteidzīgi lēmumi netikšot pieņemti.

Ceļu būvētājs gan uzskata, ka šādi paziņojumi no ministra, pirms vēl nav pat izvirzītas apsūdzības un tiesas spriedums, pārkāpj Satversmi. “Ministra teiktais ir pirmais piemērs, ka šī nevainības prezumpcija nedarbojas. Uzreiz jau ir iestādes un amatpersonas, kas ir gatavs ierobežot [uzņēmuma] darbību vēl pirms apsūdzību celšanas. .[.] Uzskatām, ka šie cilvēki ne tikai nav vainīgi, bet arī aizturēti ir nepamatoti,” uzsver “Igate” pārstāvis Jānis Stundiņš.

Būvfirma “Igate” ne tikai noraida visas apsūdzības, bet uzskata, ka aizturēšana šobrīd ir absurda.

Jānis Stundiņš
“Igate” pārstāvis

Ja reiz IDB nolēmis visu tā publiskot, mēs esam bezspēcīgi, jo bez viņu atļaujas pirmstiesas informāciju nevaram izpaust. Mēs labprāt to visu laistu pilnā atklātībā, lai Latvijas sabiedrība redz, uz kādiem pamatiem izmeklētāji izdara secinājumus un kādos pamatos izmeklētājiem rodas aizdomas. Aizturēšana nebija nekāds pārsteigums, jo mēs jau ilgāku laiku par šo izmeklēšanu esam informēti, sadarbojamies, sniedzam informāciju, kuru mums prasa. Mēs zinām, par kādu informāciju ir runa, un mums ir liels izbrīns, ka kādam uz tās pamata jau ir noformulējušās aizdomas.

Jāpiebilst, ka tiesa neapcietināja arī bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Garbaru.