Tiesa atzīst: mīklaini pazudušie “Godmaņa VDK lietas” materiāli bijuši vērtīgi un ar daudzām liecībām

7 komentāri

Rīgas rajona tiesa TV3 Ziņām atzina, ka mīklaini pazudušie “Godmaņa lietas” materiāli bijuši vērtīgi un ar daudzām liecībām.

Tiesa informēja, ka tā glabā materiālus 10 gadus, bet finālā lielajā arhīvā nonāk tikai 1%. Tiesas pārstāvji skaidroja, ka reizēm ir grūti izvērtēt materiālus, jo lietas, kas vienā brīdī nešķiet svarīgas, pēc 10-20 gadiem var izrādīties svarīgas.

No Jūrmalas tiesas, kas ir Rīgas rajona tiesas uzraudzībā, bija savākti vērtīgi materiāli par “Godmaņa VDK lietu”, bet tagad šie dokumenti ir pazuduši.

Jau ziņots, ka 8. novembrī Rīgas rajona tiesa atteica sniegt informāciju komisijai, norādot, ka neapmierinās komisijas 3. oktobra pieprasījumu un neizsniegs 1990. gada Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās padomes vēlēšanu rezultātā ieceltā Ministru padomes priekšsēdētāja Godmaņa sadarbības fakta ar Valsts drošības komiteju jeb čeku lietu, jo vien pēc komisijas pieprasījuma izgatavotā 16. oktobra aktā par iztrūkstošajiem dokumentiem konstatēts, ka šī lieta par sadarbības faktu ar čeku tiesas arhīvā vairs neatrodas.

Pēc tam Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija lūdza ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram sākt pārbaudi par bijušā Ministru padomes priekšsēdētāja Ivara Godmaņa iespējamās sadarbības ar VDK jeb čekas lietas pazušanu.

Komisija paziņojumā presei norāda, ka lūgusi arī sniegt informāciju, vai premjers, premjera biroja amatpersonas, Ministru kabinets, Valsts kanceleja, Ģenerālprokuratūra, prokuratūra vai Augstākā Tiesa ir pieprasījušas vai saņēmušas no Rīgas rajona tiesas iepriekš minētās 1998. gada Godmaņa lietas oriģinālu.

Šobrīd komisijai nav pamata lūgt sākt kriminālprocesu, jo oficiāli komisijai vēl nav zināms, kurš un ar kādu argumentāciju licis Godmaņa lietu izņemt no Rīgas rajona tiesas Jūrmalas tiesu nama arhīva. Piemēram, ja lietas oriģinālu būtu pieprasījis Ministru kabinets, lieta būtu vērtējama arī no ētiskā aspekta.

7 komentāri