Tiesa atcēlusi “Rīgas satiksmei” piemēroto Konkurences padomes sodu 2,2 miljonu eiro apmērā

Pievienot komentāru
Tiesa atcēlusi “Rīgas satiksmei” piemēroto Konkurences padomes sodu 2,2 miljonu eiro apmērā
Foto: LETA

Administratīvā apgabaltiesa atzinusi par prettiesisku pērnā gada februārī pieņemto Konkurences padomes lēmumu “Par pārkāpumu konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu” un atcēlusi uzņēmumam piemēroto sodu 2,2 miljonu eiro apmērā, pavēstīja SIA “Rīgas satiksme” (RS) pārstāvis Viktors Zaķis.

RS jau iepriekš informēja, ka ir pārsūdzējusi Konkurences padomes (KP) lēmumu, ar kuru par konkurenci ierobežojošu tika atzīta RS un “Rīgas mikroautobusu satiksmes” (RMS) vienošanās, nosakot maksu par paaugstināta servisa pakalpojumu ne zemāku par Rīgas domes noteikto tarifu.

Pārsūdzībā Administratīvajai apgabaltiesai RS norādīja, ka uzskata KP lēmumu un uzlikto sodu par prettiesisku, jo tai nebija tiesību vērtēt konkrēto cenu noteikšanu. Sabiedriskā transporta nozari regulējošās tiesību normas un pasūtījuma līgums par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu uzliek par pienākumu RS ievērot Rīgas domes noteikto tarifu. Šis pienākums tālāk ir jāievēro arī apakšuzņēmējam, kas iesaistīts pakalpojuma sniegšanas izpildē.

Pēc Zaķa teiktā, administratīvā apgabaltiesa ir secinājusi, ka KP pārkāpusi savas kompetences robežas, vērtējot RS un apakšuzņēmēja rīcības tiesiskumu. Tiesa spriedumā ir atzinusi, ka apakšuzņēmējs RMS pakalpojuma tarifu nevar noteikt patstāvīgi un neatkarīgi. “Līdz ar to vienošanās starp RS un RMS bija nevis aizliegta vienošanās, bet tiesiska rīcība, ievērojot sabiedriskā transporta nozari regulējošās tiesību normas,” skaidro Zaķis.

Tiesa pilnībā apmierināja RS pieteikumu, atceļot piemēroto naudas sodu 2,2 miljonu eiro apmērā. Tāpat ar tiesas lēmumu tika atzīts, ka konkrētajā tiesiskā situācijā nav iespējams izpildīt KP uzlikto tiesisko pienākumu apakšuzņēmējam cenu noteikt patstāvīgi.

Jau vēstīts, ka KP pērnā gada 27.februārī nolēma sodīt RS un pilnsabiedrību RMS par konkurences ierobežošanu, vienojoties par to, ka RMS braukšanas maksa nedrīkst būt zemāka par RS tarifu.

“RS un RMS, īstenojot vienošanos, izslēdza savstarpēju cenu konkurenci, pasargāja sevi no konkurences spiediena un ierobežoja patērētājiem iespējas saņemt konkurētspējīgu pakalpojumu,” norādīja KP.

Par konkurences kropļošanu KP piemēroja uzņēmumam naudas sodu 2,16 miljonu eiro apmērā, bet RMS – 87 948 eiro apmērā. Vienlaikus tika uzlikts tiesiskais pienākums pārtraukt aizliegtās vienošanās īstenošanu, kā arī RMS noteikt braukšanas maksu neatkarīgi, balstoties uz objektīviem aprēķiniem par viena pasažiera brauciena pašizmaksu.

2013.gadā RS noslēdza līgumu ar RMS par pasažieru pārvadājumiem ar mikroautobusiem 36,5 miljonu eiro apmērā. Attiecīgais līgums ir spēkā līdz 2018.gada maijam.