Tiesa atceļ teju visu sodu par iebraukšanu Jūrmalā bez caurlaides

8 komentāri

Rīgas apgabaltiesa atcēlusi lielāko daļu no Jūrmalas pašvaldības policijas piemērotā naudas soda kādai sievietei, kura kūrortpilsētā bez caurlaides bija iebraukusi 77 reizes. Šis ir pirmais šāda veida precedents.

Jūrmalas iedzīvotājai Santai pašvaldības policija par iebraukšanu pilsētas teritorijā bez caurlaides bija piemērojusi sodus 3850 eiro apmērā jeb 50 eiro par katru iebraukšanu bez caurlaides. Santa protokolus saņēma tikai piecus mēnešus pēc pirmā pārkāpuma izdarīšanas, tādēļ vērsās pie juristes, jo uzskatīja, ka policijai bija jābrīdina daudz ātrāk.

Sākotnēji Jūrmalas rajona tiesa atzina, ka Santai jāmaksā viss sods, taču pēdējā instance – Rīgas apgabaltiesa – atcēla 76 administratīvo pārkāpumu protokolus, atstājot spēkā tikai pirmo – 50 eiro apmērā. Tiesa spriedumā norāda, ka, novēloti piemērojot sodus, netiek sasniegts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktais soda mērķis – atturēt personu no atkārtotas pārkāpumu izdarīšanas. Līdzšinējā sistēma gluži pretēji veicinājusi pārkāpumu sistemātiskumu.

“Pirmais sods ir pamatots, jo nezināšana vai aizmāršība neatbrīvo no atbildības. Jautājums ir par samērīgumu, kas ir sekojis pēc tam. Administratīvā lietvedības sākšana piecus mēnešus pēc pārkāpuma izdarīšanas nav samērīga, nav attaisnojama ar iestādes kapacitātes trūkumu,” stāsta juriste Inese Auniņa, pie kuras vērsās Santa.

Pērn no aprīļa līdz septembra beigām, kad tiek iekasēti 2 eiro par iebraukšanu Jūrmalā, bez vienreizējās iebraukšanas caurlaides braukuši vismaz 100 autovadītāji dienā. Darba apjoms ir tik liels, ka pirms pusgada Jūrmalas pašvaldības policijas vadība bija spiesta pieņemt darbā jaunus darbiniekus un vērt vaļā nodaļu, kas nodarbojas tikai ar šo pārkāpumu izskatīšanu.

“Tas diemžēl skaidrojams ar to, ka ir ļoti liels pārkāpēju skaits. Es neuzskatu, ka šie pieci mēneši būtu liels pārmetums pašvaldības policijai. Iebraukšanas maksa [Jūrmalā] nav nekas jauns,” saka Jūrmalas pilsētas domes Administratīvi juridiskās pārvaldes vadītājs Jānis Ķēniņš.

Kopumā rajona tiesās līdzīgās lietās zaudējuši 40 pārkāpēji, bet pēdējā instancē šos spriedumus vairākums nebija pārsūdzējis. Zvērināts advokāts Olavs Cers, kas specializējas juridisku problēmu risināšanā ar valsts iestādēm un pašvaldībām, vērš uzmanību uz to, kāpēc protokolus no fotoradariem par ātruma pārsniegšanu var atsūtīt daudz ātrāk nekā to darījusi Jūrmalas pašvaldības policija.

“No visiem radariem, neskatoties uz to, ka viņi aptver visu Latvijas teritoriju, soda kvītis ar foto cilvēki saņem divu nedēļu laikā. Tātad – tas ir iespējams. Tad jāskatās savādāk – ja ir ieviesta sistēma, lai novērstu pārkāpumu, ir arī jāmēģina nodrošināt attiecīgu kapacitāti apstrādājošai iestādei. Ja tas nesanāk, tad jādomā, vai kaut kas nav nepareizi,” saka zvērināts advokāts Olavs Cers.

Advokāts uzskata, ka arī citi pārkāpēji var pārsūdzēt viņiem piemērotos sodus. Taču jāņem vērā, ka katrs gadījums ir individuāls un tas būtu jāizvērtē kopā ar juristu.

TOP komentāri

 • jūrmalniece
  +2 +2 0

  jūrmalniece

  Man vīrs arī attapās pēc tam, kad nedēļu bija braucis iekšā Jūrmalā bez caurlaides, jo iepriekšējā gadā auto bija reģistrēta caurlaide un manai mašinai tā pagarinājās automātiski. izrādās, ka viņam nepagarinājās automātiski.... tagad viņš saņem katru dienu pa vienam paziņojumam par ierašanos policijā, nomaksāt sodu - 7 vēstules!!! pa pastu! protams, ka strādājot kā pagājušajā gadsimtā - tas paņem milzu laiku un resursus! šai laikmetā, kad visiem ir telefoni un epasti - brīdināt par pārkāpumu taču var zibenīgi. mums tas izmaksāja 200 eur - vienkārša kļūda, nevis apzināta pārkāpšana :-( man tiešām liels prieks, ka beidzot ir izdevies kādam pierādīt, ka tas nav pareizi, kā tiek iekasēti sodi par šiem pārkāpumiem ( apzinātiem, vai neapzina'tiem) Lai izdodas arī citiem atgūt šis soda naudas, jo šobrīd iznāk, ka Jūrmalai ir izdevīgi pēc iespējas ilgāk neziņot - jo tā var maximāli daudz iekasēt. Lai man piedod mana pilsēta - bet šis ir absurds! tā nav jaīzturas ne pret saviem iedzīvotājiem ne pret iebraucējiem! tik formāli un nežēlīgi.
 • Evija Grīna
 • Muca
  0 0 0

  Muca

  Ka iebrauksim pilsetas latvijas,ta maksasim katrs,mulku un apzadzeju zeme!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl