Tiesa aizmuguriski piemēro arestu prokremliskajam kaujiniekam Benesam Aijo

3 komentāri

Latvijas tiesa lielā slepenībā aizmuguriski piemērojusi arestu bēdīgi slavenajam prokremliskajam aktīvistam Benesam Aijo. Viņu apsūdz terorismā un tā atbalstīšanā Donbasā.

Tas nozīmē, – ja Aijo kādreiz nonāks Latvijas teritorijā vai tiks aizturēts kādā no valstīm, kas sadarbojas ar Latviju izdošanā, separātistu atbalstītājs nonāks cietumā Latvijā.

Vienā no jaunākajiem video Beness Aijo iemūžināts vizītē pie komunistiem Krievijas pilsētā Tjumeņā, kur viņam pasniedz medaļu un plakātus ar Ļeņina un Staļina attēliem. Taču cīņasbiedru starpā iesauktais “Melnais Ļeņins” pauž sašutumu, ka viņam Latvijā aizmuguriski piemērots arests.

“Dārgie biedri! Latvijas prettautiskais, buržuāziskais, rusofobais režīms “piegriež skrūves” un vēršas pret sociālā taisnīguma cīnītājiem un krievu pasaules pārstāvjiem. Vakar uzzināju, ka Latvijas valsts mani ielikusi cietumā. Izrādās, es esmu arestēts. Lūk, kā gadās,” tā izteicies Aijo.

21. maijā Vidzemes priekšpilsētas slēgtajā tiesā Aijo piemērots drošības līdzeklis – arests, izvērtējot apsūdzības, kurās viņš vainots terorisma atbalstīšanā. Dokumenti par tiesas lēmumu nosūtīti uz Aijo Latvijas dzīvesvietas adresi, un tuvinieki viņam par to paziņojuši.

Tiesā TV3 Ziņām apstiprināja, ka šāds drošības līdzeklis Aijo patiešām piemērots, bet kameras priekšā un pat telefoniski ierakstā nekādi komentāri netikšot sniegti, jo lieta skatīta aiz slēgtām durvīm. Aprīlī Aijo saņēmis vēstuli, kurā Valsts drošības dienests (VDD) aicina viņu sniegt liecības. Aijo atbildi parādā nepalika.

“Es uzaicināju izmeklētāju uz Doņeckas Tautas Republiku, kur varētu sniegt liecības, piesaistot savus advokātus un pierādīt savu nevainību. Neesmu terorists, nekad neesmu veicis teroraktus! Mēs aizstāvam neatkarīgas republikas no Banderas soģiem,” norādīja Aijo.

VDD Aijo gadījumu nekomentē, bet skaidro, ka dienestam ir zināmi konkrēti gadījumi, kad Latvijas valstspiederīgie ir centušies doties uz konflikta zonu Ukrainā, kā arī gadījumi, kad no turienes ir atgriezušies. Kā piemēru VDD min Artjoma Skripņika gadījumu – pret personu uzsākto kriminālprocesu izmeklēšanas laikā tika iegūti pierādījumi, kas liecina gan par to, ka viņš bija piedalījies karadarbībā, gan par to, ka viņš nesekmīgi mēģināja atkārtoti doties uz Ukrainas austrumiem, lai pievienotos prokremlisko separātistu spēkiem.

“Aizsargājot dienesta pretizlūkošanas intereses, VDD atturēsies nosaukt konkrētu skaitu, taču tas pārsniedz desmit. VDD rīcībā ir arī informācija par atsevišķiem gadījumiem, kad Latvijas valstspiederīgie ir gājuši bojā vai tikuši ieslodzīti Ukrainas prokremlisko separātistu kontrolētajās teritorijās,” informē VDD.

VDD skaidro, ka tā lietvedībā ir vairāki kriminālprocesi, kas uzsākti pret personām, kuras ir piedalījušās vai piedalās karadarbībā prokremlisko separātistu pusē Ukrainā, taču saistībā ar to, ka minētie kriminālprocesi atrodas izmeklēšanas stadijā, VDD no sīkākiem komentāriem atturēsies.