Tiek veidots latviešu skatuviskās dejas zelta fonds

Pievienot komentāru
Tiek veidots latviešu skatuviskās dejas zelta fonds
Foto: LETA

Latviešu skatuviskās dejas nozares aktīvisti ir uzsākuši veidot latviešu skatuviskās dejas Zelta fondu. Līdz jūnija vidum, ikviens aicināts sniegt savus priekšlikumus par dejām, kuras iekļaujamas latviešu tautas dejas kanonā.

Dejas iekļaušanai Zelta fondā ir vairāki nosacījumi – tai jau vairākās dejotāju paaudzēs jābūt iekļautai deju kolektīvu un Dziesmu un deju svētku repertuārā.

Tāpat tai jābūt atzītai arī plašākā sabiedrībā. Vispirms tiks gaidīti priekšlikumi no pašiem deju kolektīviem, tad tie tiks apkopoti, un deju speciālisti, eksperti lems, kuras dejas ir iekļaujamas zelta fondā.

Tas iecerēts kā sava veida Dainu skapis – ar izveidotu dejas aprakstu un arī dejas video variantu.

Signe Pujāte
Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore

Iir uzkrājies repertuārs, kuru dažādās paaudzēs ir dejojuši cilvēki, un līdz ar to tas, ko katrs dejojis, apguvis repertuāru, tas kļuvis konkrētajām paaudzēm iemīļots, tā ideja ir līdzīga, ja mēs sakām Dainu skapis, mums ir zināms skaits skapī tautas dziesmu, kuras var izmantot jebkurā situācijā.

Jau šobrīd katram deju kolektīvam ir savas iemīļotās dejas, turklāt dažādu paaudžu deju kolektīviem tās ir citas, atšķiras arī muzikālais pavadījums, tāpēc eksperti paredz, ka var veidoties pat paaudžu konflikti.

“Dejas izpildījuma maniere ir mainījusies kopš 70. gadiem, muzikālais materiāls ir mainījies, jaunieši klausās citu mūziku, un šie 60., 70. gadi skan neierasti, svešādi,” uzskata dejas mākslas eksperte Maruta Alpa.

Priekšlikumus par Zelta fondā iekļaujamajām dejām var iesniegt, aizpildot elektronisko anketu Nacionālā kultūras centra mājas lapā vai nosūtot anketu pa pastu. Šovasar Dziesmu un deju svētkos piedalīsies 43 000 dalībnieki un 18 000 no tiem būs dejotāji. Dejotāju skaits ik gadu pieaug – 10 gadu laikā deju kolektīvu skaits ir palielinājies par gandrīz 200 kolektīviem.