Atjauno vienu no senākajām Vecrīgas smailēm – Svētā Jēkaba katedrāli

2 komentāri
Atjauno vienu no senākajām Vecrīgas smailēm – Svētā Jēkaba katedrāli
PAULA ČURKSTE, LETA

Iespaidīga atjaunošana norit pirmajā vēsturiskajā latviešu draudzes dievnamā, kas ir arī viena no senākajām katedrālēm Rīgā. Tā ir Svētā Jēkaba katedrāle, kas bija kļuvusi bīstama apkārtējiem, bet tagad pēc vairāku gadu atjaunošanas ir ne tikai sakopta, bet tur uzietas vairākas līdz šim nezināmas, interesantas lietas.

Šā brīža pamata darbi notiek Svētā Jēkaba katedrāles tornī. Darbu veicēji, izmantojot liftu, dodas 86 metrus augstajā, vienā no ievērojamākajām Vecrīgas smailēm. Tās atjaunošanai valdība šoruden piešķīra 300 000 eiro.

Katoļu baznīcas pārstāvis un arī būvuzraugs Aleksandrs Manakovs atgādina, ka katedrāle ir celta 1226. gadā. Savukārt nopietns remonts tornī nav veikts vairāk nekā simt gadu. Dažas jumta daļas ir kalpojušas pat vairākus simtus gadu.

“Koka konstrukcijas tornī ir vismaz 300 gadu vecas, skārda nomaiņa, kas 1758. gadā ieklāts ir praktiski vecākais skārds Latvijā, kas vēl kalpo,” stāsta Aleksandrs Manakovs.

Bijusi iecere seno vara skārdu atjaunot, taču pēc analīžu veikšanas nolemts, tomēr likt jaunu. Aleksandrs piebilst, – neatkarīgi no tā, ka vara skārdam nepieciešams ilgs laiks, lai iegūtu raksturīgo zaļo krāsu, šoreiz nebūs jāgaida.

“Tā kā tā zaļā krāsa ir Jēkaba katedrāles vizītkarte, mēs visi zinām, ka ir tāda zaļa baznīca, tad uzreiz tiek uzlikts zaļais skārds,” skaidro Manakovs.

Katedrāles atjaunošana sākās jau 2017. gadā, kad tika restaurēta fasāde, par šo darbu ir gūta arī augsta atzinība. Tāpat atjaunots ēkas jumts, kā arī izveidotas labierīcības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Baznīcas iekštelpās arī atklāta kāda līdz šim nezināma detaļa. Tas ir lodziņš, kam ir īpašs nosaukums, – hagioskops, kas kalpojis kādu nekristītu vai, piemēram, lepras slimnieku vajadzībām – tas agrākos laikos tika veidots, lai tie cilvēki, kurus nelaiž iekšpusē, var skatīties uz baznīcā notiekošo no ārpuses.

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles torņa atjaunošanas darbi, kas pašlaik ir vērienīgākie katedrālē, plānojams tiks noslēgti šā gada laikā.

Plašāk par baznīcas rekonstrukciju – sižetā

2 komentāri