Komentāri
Tie, kas Sibīrijā bijuši, tie jau izjūt baiļu sajūtas, stāsta uz Sibīriju izsūtītā Aina
FOTO:LETA

Latvijā šodien piemin komunistiskā režīma politisko represiju un deportāciju upurus – vairāk nekā 16 tūkstošus cilvēku, kuri 1941. gada 14. jūnijā tika izsūtīti uz Sibīriju. Tūkstošiem izsūtīto bija vēl mazi bērni, tomēr daudzas viņu atmiņas par notikumiem pirms 74 gadiem joprojām saglabājušās spilgtas.

Pēc izsūtījuma uz Sibīriju izdzīvojušo atmiņas sākas līdzīgi – vēl biju mazs bērns, kad ģimeni nakts aizsegā izcēla no gultas, aizveda uz staciju un, sasēdinātus lopu vagonos, izsūtīja uz Sibīriju. Aina ar šīm baisajām atmiņām mostas vēl šobaltdien.

Ainai bija desmit gadu, viņas brālis bija jaunāks, kad izsūtīti ar visu ģimeni.

Aina Vegnere

Nē, mēs nekā nesapratām, sapratām, ka dzīvosim kaut kur citur, es vēl sapratu, ka mēs braucam pa Urālu kalniem, skatāties, te ir Urālu kalni, nu mēs dzīvosim laukos, nebija tādas saprašanas, bet nu to, kad aizbraucām, tad jau nu raudājām nepārtraukti. Visu laiku dzīvojām ar tādām milzīgām cerībām, būs labāk, būs labāk, un šogad jau tā sajūtas vairāk nav tik labas ar to starptautisko stāvokli. Viss tāds baiļu sajūtas rodas. Tie, kas Sibīrijā bijuši, tie jau izjūt baiļu sajūtas.

Dzīve Sibīrijā bija ļoti smaga, aukstums, bads un cīņa par dzīvību. Šis Ainas ģimenei bija politisks sods, jo tēvs strādājis ministrijā par grāmatvedi un pazina augstas tā laika Latvijas amatpersonas. Un baiļu sajūta atkal atgriezusies.

1941. gada 14. jūnijā no Rīgas dzelzceļa stacijām sasēdināti vagonos un nosūtīti uz Sibīriju tika vairāk nekā 4 tūkstošu cilvēku, tostarp bērni.

No Šķirotavas stacijas izvests Gaidis Ivars, kura ģimeni sodīja par to, ka tēvs Juris Krīgens bija strādājis Latvijas iekšlietu sistēmas dažādās struktūrās. Gaidim tolaik bija četri, bet viņa brālim – divi gadi.

Sadzītu automašīnā, ģimeni atveda uz staciju, kur vīriešus sēdināja vienā, bet sievas ar bērniem – citā vilcienā. Līdzi bija koferis un divas segas.

Lasi vēl