Teterevu fonds piešķir 50 000 eiro Covid-19 izpētei

1 komentārs
Teterevu fonds piešķir 50 000 eiro Covid-19 izpētei
IEVA MAKARE, LETA

Borisa un Ināras Teterevu fonds piešķīris 50 000 eiro jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izpētei, informēja fonda pārstāve Inga Vasiļjeva.

Lai stiprinātu Latvijas zinātnieku un mediķu cīņu pret jauno koronavīrusu, Teterevu fonds ir piešķīris 50 000 eiro. Pirmo atbalstu gūs divi Rīgas Stradiņa universitātes pētījumi.

Pēc mecenātes Teterevas vārdiem, viņas vīram – mūžībā aizgājušajam filantropam Borisam Teterevam – vienmēr ir bijis svarīgi, lai viņu darbība padarītu pasauli par nedaudz labāku vietu. “Laikā, kad pandēmija skar ikvienu, ir pašsaprotami, ka arī fonds sniedz savu artavu cīņai pret bīstamo vīrusu,” teikts organizācijas paziņojumā.

“Boriss bija ārsts, un Rīgas Stradiņa universitāte bija viņa augstskola. Boriss veltījis daudz tās izaugsmes veicināšanai, un viņš būtu lepns, zinot, ka tur tiek meklēti līdzekļi, kā pasargāt Latvijas mediķus un pacientus no jaunā koronvīrusa,” pauda Tetereva.

Tāpat viņa pauda pārliecību, ka arī Latvijas zinātnieki un mediķi spēj dot būtisku ieguldījumu vīrusa nāvējošās ietekmes ierobežošanai, tāpēc ir pienākums viņus atbalstīt.

Teterevu fonda atbalsts sniedz savu artavu Rīgas Stradiņa universitātes diviem pētījumiem. Pirmais pētījums paredz, izmantojot kvalitatīvi ievāktu Covid-19 pacientu materiālu, noteikt cilvēka imunoloģiskos, ģenētiskos un vides faktorus, kas ietekmē “SARS-CoV-2” izraisītās slimības Covid-19 klīniskās izpausmes.

Tas ir īpaši būtiski, lai varētu prognozēt slimības gaitu dažāda riska grupu pacientiem, un rezultātus varēs izmantot, lai izvēlētos atbilstošu ārstēšanu. Pacientu materiāls tiks uzglabāts Valsts iedzīvotāju genoma datu bāzē, skaidroja fonda pārstāve.

Sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, vadošajām Latvijas slimnīcām un citām zinātniskajām institūcijām izveidoto pacientu materiāla biobanka varēs izmantot Latvijā noteikto vīrusa mutāciju turpmākai izpētei un citiem ar Covid-19 nākotnes pētījumiem Latvijā un starptautiskā mērogā.

Savukārt otrs pētījums paredz pievērst īpašu uzmanību mediķu aizsardzībai – ar virtuālās realitātes simulāciju palīdzību tiks uzlabota pareiza individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana sasirgušu pacientu ārstēšanas un uzraudzības laikā, tādējādi samazinot iespēju medicīnas darbiniekiem inficēties savās darbavietās. Turklāt šī pētījuma rezultāti būs operatīvi lietojami slimnīcās Latvijā un arī citur.

Kā pauda Vasiļjeva, fonds atbalstījis Rīgas Stradiņa universitāti kopš savas darbības pirmsākumiem. Borisa un Ināras Teterevu fonds ir piešķīris dažādas stipendijas universitātes studentiem un pasniedzējiem – Mecenāta Borisa Tetereva stipendija medicīnā līdz šim piešķirta jau 23 studentiem, savukārt studiju kursu modernizācijai kopumā piešķirta 91 mērķstipendija docētājiem un atbalstīti citi projekti.

Teterevu 2010. gadā nodibinātais ģimenes labdarības fonds atbalsta izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicina kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē.