Testējam politiķu patriotisma zināšanas: Mārtiņš Bondars

11 komentāri
Testējam politiķu patriotisma zināšanas: Mārtiņš Bondars
Mārtiņš Bondars. (Foto: LETA)

Patriotu nedēļas ietvaros portāls Skaties.lv testē pašmāju politiķu zināšanas par Latviju!  Šodien varat aplūkot, kā uz pieciem jautājumiem atbildēja Latvijas Reģionu apvienības vadītājs, 12. Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars. Skaties un vērtē deputāta atbildes!

Visiem politiķiem aizvadītajā nedēļā tika uzdoti pieci vienādi jautājumi. Katrai atbildei bija dotas aptuveni 15 sekundes laika.

Mārtiņš Bondars

1. Nosauciet visus pirmskara Latvijas prezidentus!

Čakste, Zemgals, Kviesis, Ulmanis.

2. Par ko ir atbildīga senlatviešu dievība Ūsiņš un par ko – Māra?

Māra, man šķiet, ir izplatītākā dievība. Saistīta ar dvēselisko. Man šķiet, ka bija kāds ticējums, ka bērna nākšana pasaulē tika uzskatīta par Māras dāvanu. Latviešiem ir vesela virkne ticējumu par Māru. Par Ūsiņu gan es padodos.

3. Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!

Šis ir ļoti politisks jautājums, jo interpretācijas un atbildes uz to var būt ļoti dažādas. Uz šo eposu, protams, var skatīties ļoti dažādi. Var, piemēram, raudzīties uz to, ka vīriešu dzimums latviešiem nav tas stiprākais dzimums – Lāčplēsis ar Melno bruņinieku cīnījās, cīnījās un galu galā abi iegāzās ūdenī. Savukārt Laimdota un Spīdola – tur viss ir kārtībā… Protams, tā ir arī tumsas un gaismas cīņa. Gaisma vienmēr nāks, neskatoties uz to, ka ir tumšs.

4. Nosauciet ceturto lielāko Latvijas pilsētu!

Pirmās trīs ir Rīga, Daugavpils, Liepāja, bet ceturtā ir vai nu Jelgava, vai Valmiera. Kura no tām? Jelgava – tur bija vairāk vēlētāju.

5. Ko simbolizē Latvijas ģerbonī redzamā sarkanā lauva un pelēkais grifs?

Esmu kaut ko lasījis par to, bet tagad ir grūti atbildēt. Lauva parasti tiek saistīta ar spēku, es domāju, ka tā arī ir šajā gadījumā, savukārt grifs varētu būt saistīts ar prātu. Katrs no šiem tēliem ģerbonī tika saistīts Latvijas reģioniem.

 

Uz cik jautājumiem pareizi atbildētu Tu?

Pareizās atbildes:

1. Nosauciet visus pirmskara Latvijas prezidentus!
Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis

2.Par ko ir atbildīga senlatviešu dievība Ūsiņš un par ko – Māra?
Ūsiņš ir gaismas un pavasara dievs, auglības simbols, kā arī zirgu un bišu aizgādnis. Māra ir augstākā mātes dievība, dod “apvalku” cilvēku dvēselēm, bērns tiek uztverts kā Māras dāvana, Māra palīdz dzemdībās, kā arī paņem aizsaulē cilvēku dvēseles; Māra ir arī veselības un auglības aizgādne, arī piena un govju aizgādne.

3.Īsi un kodolīgi pārstāstiet eposa Lāčplēsis saturu un ideju!
Lāčplēsis ir Andreja Pumpura sarakstīts eposs. Lāčplēsis, šī eposa galvenais varonis, ir dievu izvēlēts, un viņa spēks slēpjas lāča ausīs. Virsaiša Aizkraukļa pilī viņš ievēro Spīdalu, kas sadarbojas ar svētuli Kangaru un Veco raganu. Eposa beigās gan Spīdala savu ļauno rīcību nožēlo un labojas. Vēlāk Lāčplēsis sastop Laimdotu, kurā iemīlas, kā arī Koknesi, ar kuru abi kļūst draugi un cīņu biedri. Svētulis Kangars izprovocē karu ar igauņiem, nedaudz vēlāk vācieši nolaupa un uz Vāciju aizved Laimdotu un Koknesi, un Lāčplēsis dodas viņus glābt. Ceļojums beidzas laimīgi, pēc tam Lāčplēsis apprec Laimdotu, bet Koknesis – Spīdalu, taču drīz vien varoņiem ir jācīnās ar krustnešiem. Pēc vairākām kaujām Lāčplēsim ir jāmēro spēki ar Melno Bruņinieku. Kangars atklāj vāciešiem, ka Lāčplēša spēks slēpjas ausīs, un cīņas laikā Melnais Bruņinieks ausis nocērt un abi iegāžas Daugavā.

4.Nosauciet ceturto lielāko Latvijas pilsētu!
Jelgava. Tur 2014. gada martā dzīvoja 62,5 tūkstoši cilvēku.

5.Ko simbolizē Latvijas ģerbonī redzamā sarkanā lauva un pelēkais grifs?
Sarkanais lauva simbolizē Kurzemi un Zemgali, bet pelēkais grifs – Vidzemi un Latgali.

11 komentāri