Terorisms vēl ilgi būs mūsu dzīves realitāte, uzskata drošības speciālisti

0 Komentāru
Terorisms vēl ilgi būs mūsu dzīves realitāte, uzskata drošības speciālisti
Foto: AFP / LETA

Vakardienas notikumi Briselē no jauna liek uzdot jautājumu, cik droši varam justies un kad beigsies cīņa ar teroristiem. Diemžēl nākotne nerādās gaišās krāsās, jo speciālisti uzskata, ka terorisms tik drīz nemazināsies.

Jārēķinās, ka karš pret terorismu būs ilgstošs, un neviens neņemas prognozēt, kad cilvēki varēs pilnībā justies droši. Pēdējo mēnešu laikā teroristu nežēlastībā jau kritusi Parīze, Stambula, vairāki iecienīti tūristu galamērķi un tagad Brisele. Šo notikumu iespaidā par ierastu politiķu retoriku kļuvis apliecinājums, ka nav šaubu, vai būs jauni terorakti, bet gan – kad tie notiks.

Mainīta pasaules kārtība

Nereti arī izskanējis, ka cīņa ar terorismu ir Trešais pasaules karš. Šādam skaļam apzīmējumam gan negrib piekrist ārpolitikas eksperts Ojārs Skudra, sakot, ka notiekošais drīzāk ir pasaules kārtības maiņa.

Ojārs Skudra, LU SZF asociētais profesors

Ja runājam par Eiropu un tās kaimiņiem uz austrumiem un dienvidiem, tad, jā, ar militāra spēka palīdzību tiek izveidota jaunā starptautiskā kārtība.

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre

Diemžēl tā ir realitāte. Un šis karš ar terorismu būs vēl ilgi mūsu realitāte. Ik pa laikam jau Eiropā ir notikuši terorisma gadījumi, bet pēdējā laikā Islāma valsts dēļ riski ir ļoti pieauguši.

Ilūzijas, ka terorisms varētu mazināties, nelolo arī Nacionālās drošības padomes loceklis Ainars Latkovskis. Gluži pretēji – arvien pieaugošo Islāma valsts naidīgumu izraisa grupējumu ietekmes mazināšanās.

Ainars Latkovskis, Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdis

Tieši tas ir izraisījis pretdarbību. Jo vairāk Islāma valsts tiks apdraudēta un teritorijas tiks samazinātas, jo vairāk agresivitāte parādīsies.

Nepietiekami sargāta drošība

Briseles slaktiņš esot skarbs modinātājzvans Eiropas amatpersonām, pierādot, ka Eiropas Savienība nepietiekami ieguldījusi savas drošības nosargāšanai.

Ainars Latkovskis, Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdis

Tas, ka Parīzes slaktiņa organizētājs ilgu laiku ir slēpies degungalā, konkrētā vietā, norāda uz to, ka gadu garumā Beļģija un citas ES valstis nav pietiekami ieguldījušas drošības spēkos.

Cits uzdevums Eiropai ir vienota pasažieru datu reģistra izveide, kas ilgstoši atlikts, Eiropas Parlamentam pamatojoties uz iedzīvotāju privātuma aizsargāšanu. Ilgāk gan vairs nevarot vilcināties.

Zanda Kalniņa-Lukaševica, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre

Tas dotu iespēju, ja kāds regulāri brauc uz reģioniem, kur ir Islāma valsts, un atgriežas atpakaļ Eiropā, šie dati būtu uzkrāti un drošības iestādes varētu tam izsekot.

Trešais uzdevums ir ārējo robežu, tostarp arī Latvijas austrumu robežas, pastiprināšana.

0 Komentāru