Teju katru ceturto laulības šķiršanu Latvijā skata notārs

2 komentāri

Piecu gadu laikā pie notāriem šķirti jau gandrīz 25 000 laulību. Visaktīvākais bijis tieši pirmais gads, kad kā alternatīvu tiesai arī notāri sāka piedāvāt pāriem šādi sakārtot attiecības.

Tieslietu ministrijā (TM) skaidro, ka līdz ar šādas alternatīvas ieviešanu ir izdevies krasi samazināt tiesu noslodzi, kas arī bijis viens no mērķiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Vairāk nekā 70% laulību tiek šķirtas pie notāra, un mazāk nekā 30% tiesās, līdz ar to tas ir ļoti labs rādītājs, ka cilvēki izmanto notārus, viņi redz tā labumu, un viņi neiet uz tiesu,” saka TM Valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina.

Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs šādu atvieglotu laulību šķiršanu kritizē un uzskata, ka tik nopietna lieta kā ģimenes izbeigšana tomēr būtu jāskata tiesā.

”Es laikam pret to izturētos ne ar sajūsmu, jo tas novienkāršo lietas. Es domāju, ka sabiedrība būtu vēl priecīgāka, ja to varētu izdarīt ar e-pasta palīdzību. Man liekas, ka mēs spēlējamies ar svarīgām lietām un noplicinām, nonivelējam līdz tādām ārkārtīgi vienkāršām,” uzskata Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs.

Tikmēr likumprojekts, kas paredzētu notāriem ne tikai šķirt, bet arī lietišķā vidē salaulāt pārus, jau iesniegts Ministru kabinetā. Ja tas gūs valdības un pēc tam arī Saeimas atbalstu, tad vienlīdz baznīcai un dzimtsarakstu nodaļām spēles laukumā parādīsies trešais.

Notāri un arī Tieslietu ministrijā ir pārliecināti, ka šāda trešā izvēle rosinās arvien vairāk pāru juridiski sakārtot attiecības, un to pamato arī ar faktu, ka turpina saņemt jautājumus no cilvēkiem, kad šāda iniciatīva sagaidīs dienasgaismu. Taču Juristu biedrības prezidents saskata notāru lobiju un merkantilas intereses – viņš retoriski vaicā, kāpēc šādas tiesības netiek piešķirtas arī citām juristu grupām un uzskata, ka, vienkāršojot laulību noslēgšanu, izzudīs tradīcijas.

Ja nākotnē notāriem piešķirs tiesības laulāt, tad šāda laulības noslēgšana pārim varētu izmaksāt līdz 100 eiro. Taču dzimtsarakstu nodaļā laulību bez ceremonijas šobrīd var reģistrēt par 14 eiro.

TOP komentāri

 • IRĒNA PUĶĪTE
  0 0 0

  IRĒNA PUĶĪTE

  Ir pāri,kam nevajag tās pompozās kāzas un viņiem piestāvētājus,tā sauktos lieciniekus,nevajag. Bet ir pāri,kas bez ārišķības grib sakārtot savas attiecības ar valsti, gadiem dzīvojot kopā, civillaulībā. Domāju,ka arī tādi pāri ir pelnījuši tikt uzklausīti un ievirzīti likumu pantos no ministrijas puses.
 • ieva
  0 0 0

  ieva

  Manā skatijumā tas ir visnotaļ pareizi un apsveicami,ka var laulību sķirt pie notāra,bez ilgas gaidīšanas.Ja 2ivi cilvēki ir nolēmusi darīt,tad kāda vella pēc tiesa te vajadzīga,lai liktu kaut kādu mistisku samierināšanās laiku!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl