“Tas ir zem mūsu goda tikai klaigāt.” Mediķi sāk akciju, kurā aicina nolaist karogu un iedegt sveci

9 komentāri

Pusmastā nolaisti karogi un aizdegtas sveces – piektdien lielajās slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs turpinās mediķu protesta akcija. Par spīti tam, ka tās kulminācija – 4000 nozarē strādājošo pikets pie Saeimas – noslēdzās ceturtdien, mediķi negrasās padoties un kaldinās tālākos protestu plānus.

Pāris sveces slimnīcā noliktas uz reģistrācijas galda. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca (PSKUS) ir akcijas ”Nolaid karogu, iededz sveci!” partnere.

“Negribam ļoti mulsināt pacientus, mēs primāri darām savus tekošos darbus, tāpēc esam vienojušies, ka tās būs sveces dažādas no slimnīcas vietām, kur tās var pamanīt pacienti,” saka PSKUS Komunikācijas daļas vadītāja Janita Veinberga.

Pusmastā nolaists arī slimnīcas karogs. Tādā veidā Stradiņa slimnīca iestājas par savu kolēģu tiesībām. Ceturtdien bezalgas atvaļinājumos bija devušies aptuveni 300 slimnīcas darbinieki. Pārplānotas 700 pacientu vizītes un izmeklējumi, 101 operācija.

“Nekādus tādus asumus neesam izjutuši,” pauž PSKUS galvenā ārsta vietniece Petra Kriķe. Arī tie, kas vakar palika strādāt slimnīcā, juta līdzi protestētājiem. “Man pašai ir, teiksim, prieks vērot, ka ir izveidojusies kritiskā masa ar ārstiem, kuri nevēlas strādāt kā līdz šim, kuri vēlas arī pārmaiņas. Viņiem piemīt līdera īpašības, harisma. Mēs ļoti ceram, ka politiķi viņu prasībās ieklausīsies.”

Piektā gada rezidents Juris Jansons ceturtdien piedalījās protestos pie Saeimas. Sajūtas ir divējādas,  viņš saka. No vienas puses, nozare piketā bija vienota, no otras – protesti pazemo. “Mums būtībā ir kauns, un tā kauna sajūta ir tāda, kāpēc mums tik izglītotiem cilvēkiem, tik nenormāli strādīgiem cilvēkiem šis ir vienīgais veids, kā mēs varam iet un izteikt savu viedokli, tas ir īstenībā pazemojoši kaut kur. Tā pastāvošā sistēma vispār medicīnas darbiniekus pazemo.”

Mediķu profesionālās organizācijas neplāno padoties un atkal sēdīsies pie viena galda, lai lemtu par turpmākajiem protestiem. “Skaidrs ir tas, ka šie tālākie protesti būs konstruktīvi, jo tas ir zem mūsu goda tikai klaigāt.”

Arī Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā karogs nolaists pusmastā. Te atbalstu ārstiem un medmāsām ar saviem plakātiem pauž arī onkoloģijas pacienti.