Tapis unikāls starpvalstu kultūras projekts

Pievienot komentāru
Tapis unikāls starpvalstu kultūras projekts

Unikālu starpvalstu kultūras projektu sagatavojis Latvijas Radio koris. Tie ir armēņu garīgie dziedājumi, kas šonedēļ izskanēs Rīgā. Izcilā armēņu komponista Komitasa ”Liturģiju” neviens ārvalstu koris nekad nav dziedājis pilnībā, un Rīgā gaidāms pasaules pirmatskaņojums.

Doma, ka armēņu garīgo mūziku var atskaņot Latvijas koris, nākusi no Armēnijas vēstniecības Latvijā. Atsaucoties šim aicinājumam, Komitasa “Liturģiju” jauktajam korim aranžējis mūsdienu armēņu komponists Vače Šarafjans.

Lai labāk izjustu armēņu garīgo mūziku, Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava pat ir dzīvojis lielākajā Erevānas klosterī.

“Tā ir profesionālā ētika. Pēc tam mūsu dziedātāji gāja uz armēņu baznīcu, iepazināmies ar kultūru, klausījāmies lekcijas, dažādi lektori mums stāstīja, kas jāzina, lai tuvotos, tas pats notika ar armēņu valodas trenēšanos,” uzskaita Kļava.

Armēņu valoda nav no vieglajām, koristi atzīst. Tas esot bijis interesants piedzīvojums. Bija jātrenējas tajā runāt.

Komitasa mūzika ir pazīstama visā pasaulē – Francijā, ASV, Lielbritānijā, taču maz zināma un reti atskaņota šeit pie mums, Latvijā. Tāpēc uz Rīgu un kopā ar Latvijas Radio kori atskaņot šo armēņu garīgās mūzikas pērli ieradīsies divi Armēnijas operas solisti – Hovanness Nersesjans un Armens Badaljans, ko viņi uztvēruši kā lielu pagodinājumu.

Latvijas Radio kora jaunā programma ”Komitass. “Liturģija”. Armēņu garīgie dziedājumi”, kas veltīta komponista 150. gadu jubilejas atcerei, ļaus plašāk iepazīt Armēnijas zemes un ticības elpu.

Senie garīgie dziedājumi ir viena no pasaulē unikālākajām parādībām. Psalmu dziedāšanas tradīcijas iekļautas arī Latvijas kultūras kanonā. Daudzviet joprojām saglabājusies tradīcija kāzās, kristībās un bērēs dziedāt tāpat kā to darīja mammas un vecmammas.