Komentāri
Tālaika algu saraksti, rēķini, iedzīvotāju lūgumi – Saeimas sanākšanas 95. gadadienā atklāta īpaša izstāde
Foto: Jānis Zvērs

Parlamentā šodien, 7. novembrī, svinīgi svin 95. gadadienu kopš pirmās Saeimas sanākšanas.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) parlamenta ēkā atklāja izstādi “Pirmajai Saeimai – 95”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Izstādē var uzzināt par pirmās Saeimas ievēlēšanu, tās sastāvu, darba īpatnībām, kā arī ieguldījumu Latvijas kā demokrātiskas valsts veidošanā. Īpašu interesi izraisa izstādē apskatāmie parlamentam adresētie iedzīvotāju lūgumi, Saeimas rēķini, tālaika deputātu algu saraksti un citi materiāli.

Foto: Jānis Zvērs

Pasākumā tiks demonstrēta vēsturiska kinohronika no pirmās Saeimas sanākšanas 1922. gada 7. novembrī, kā arī Saeimas sanākšanas 95. gadskārtai veltīta videoanimācija – stāsts par pirmo Saeimas sasaukumu.

Uz Saeimu ir uzaicināti visus atjaunotās Latvijas Saeimas priekšsēdētājus, kā arī Satversmes tiesas tiesnešus, Satversmes komentētājus un zinātnisko redkolēģiju. Pasākumā piedalās arī Prezidija locekļi un Saeimas deputāti.

Latvijas Saeimas pirmajā sasaukumā, kas turpināja Satversmes sapulces iesākto darbu, tika ievēlēti 100 deputāti. Pirmā Saeima uz pirmo sēdi sanāca 1922.gada 7.novembrī plkst. 12. Tajā deputātus uzrunāja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste un par pirmo Saeimas priekšsēdētāju tika ievēlēts Frīdrihs Vesmanis. Līdz ar pirmās Saeimas sanākšanu spēkā stājās Latvijas konstitūcija – Satversme -, ko bija izstrādājusi un pieņēmusi Satversmes sapulce.

Pirmās Saeimas pilnvaru termiņš bija trīs gadi. Šis parlamenta sasaukums noteica valdības un Valsts kontroles darba ietvaru, biedrību un politisko organizāciju darbības principus, reglamentēja pulcēšanās un vārda brīvību, kā arī pabeidza Satversmes sapulces aizsākto agrāro reformu. Valsts pievienojās virknei starptautisku līgumu. Kopumā pirmais Saeimas sasaukums pieņēma 319 likumus.

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl