Taksometru jomas “pelēkā zona”: reģistrā atrodami 6000 šoferi, bet licencēto auto ir krietni mazāk

1 komentārs

Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā atrodami vairāk nekā 6000 šoferu, taču licencēto auto skaits ir 40 reizes mazāks – tā intervijā “900 sekundēm” apliecināja Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Viņš norāda, ka tas ir rekordliels skaitlis: “Mēs redzam, ka attiecībā uz tā saucamajiem baltajiem numuriem mums licenču ir vairāk nekā licenču kartīšu. Licenču kartīte ir par katru automobili. Tas nozīmē, ka ir uzņēmums bez neviena automobiļa. Tā ka šeit noteikti vēl ir ko darīt. Ļoti ceru, ka šis tīmekļa vietnes jautājums un kārtība mums ļaus šo jomu kārtot un sakārtot. Es domāju, ka tas ir laika jautājums, kad mēs varēsim runāt par šo jomu ne vairs ar tādiem skaitļiem, kā pierasts runāt.”

Zināms, ka valdība piektdien atbalstījusi Satiksmes ministrija (SM) rosinājumu interneta vietnēs, ar kuru starpniecību var izsaukt taksometru vai vieglo automobili, norādīt pakalpojuma tarifus kilometram un vienai minūtei.

Ministru kabinets (MK) atbalstīja SM izstrādāto noteikumu projektu par tīmekļvietņu vai mobilo lietotņu pakalpojuma sniedzējiem pasažieru komercpārvadājumos ar taksometru un vieglo automobili. Noteikumi paredz kārtību, kādā Autotransporta direkcija Autopārvadātāju informatīvajā datu bāzē reģistrēs tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzējus, kas tiešsaistes režīmā organizē autopārvadājumus un sniedz saistītus pakalpojumus.

SM skaidroja, ka šogad 1. septembrī stājās spēkā grozījumi Autopārvadājumu likumā, kas paredz noteikt prasības šādu pakalpojumu sniedzējiem.

Noteikumi paredz komersantu reģistrācijas prasības, kā arī prasības interneta vietņu funkcionalitātei un norādāmajai informācijai atbilstoši minētajam likumam, piemēram, tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē būs jānorāda tarifus nolīgšanai, vienam kilometram un vienai minūtei, kā arī informāciju par papildu pakalpojumiem, ja tādi ir paredzēti, un to maksu.

Tāpat būs jānodrošina, ka, pasūtot pakalpojumu, patērētājs ir informēts par spēkā esošajiem noteikumiem saistībā ar pasažieru un bagāžas pārvadāšanas kārtību. Turklāt pēc pieprasījuma būs jānodrošina transportlīdzekli, kas piemērots personu ar kustību traucējumiem pārvadāšanai.

Plānots, ka pakalpojuma sniedzējiem no 2020. gada 1. janvāra katru mēnesi Valsts ieņēmumu dienestā (VID) būs jāiesniedz informācija par veiktajiem komercpārvadājumiem. Šāda prasība būs spēkā līdz 2021.gada 30.jūnijam. Savukārt no 2021. gada 1. jūlija stāsies spēkā prasība pēc katra komercpārvadājuma pabeigšanas sniegt informāciju tiešsaistes režīmā.

Pakalpojuma sniedzējam būs pienākums VID nododamos datus glabāt un apstrādāt Eiropas Savienības (ES) vai NATO dalībvalstī, nodrošinot to glabāšanu vismaz piecus gadus. Interneta vietnes pakalpojuma sniedzējam būs jādod informācija VID par Latvijas teritorijā piedāvātajiem, pārvadātāja atteiktajiem un veiktajiem pasažieru komercpārvadājumiem, autovadītājiem un autotransporta līdzekļiem.

Lai samazinātu iespēju VID saņemt nepilnīgu vai sagrozītu informāciju, noteikumi paredz automātisku informācijas nodošanu VID, kas stāsies spēkā 2021.gada 1.jūlijā, norādīja SM.

Paredzēts, ka Autotransporta direkcija vienu reizi gadā vai pēc kontrolējošo institūciju, piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, pieprasījuma veiks atbilstības pārbaudes pasākumus. Paredzēts, ka pārbaudes pasākumu laikā direkcija drīkstēs veikt uzraudzības braucienus, izmantojot pakalpojuma sniedzēja tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes iespējas.

Tāpat noteikumu projektā paredzēts, ka, konstatējot pakalpojuma sniedzēja neatbilstību likumā un noteikumos noteiktajām prasībām, Autotransporta direkcija pakalpojumu sniedzējam nosūtīs rakstveida aicinājumu noteiktā termiņā novērst neatbilstības. Ja neatbilstības netiks novērstas, direkcija anulēs pakalpojuma sniedzēja reģistrāciju.

Par tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumu sniegšanu bez reģistrācijas Autotransporta direkcija varēs pieņemt lēmumu par tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes bloķēšanu Latvijas teritorijā.