“Tad, kad mēs mācāmies, nekad nesanāk 100%”! Intervija ar ainavu arhitekti, kura līdz nepazīšanai izmainīja Barona ielu

3 komentāri
“Tad, kad mēs mācāmies, nekad nesanāk 100%”! Intervija ar ainavu arhitekti, kura līdz nepazīšanai izmainīja Barona ielu
Foto: TV3/LETA

Barona iela beidzot ir kļuvusi artikulēta – tā par krāsaino un strīpaino bruģi, kas samulsinājis rīdziniekus, saka ainavu arhitekte Helēna Gūtmane. Viņa stāsta, ka ir gandarīta par būvnieku darbu, un sabiedrība ar laiku sapratīs, ka šis ietvju risinājums ir moderns un ērts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Par Barona ielas dīvainībām uzjautrinās sociālo tīklu lietotāji. Raibais segums, kas krietni atšķiras no iepriekšējiem, asfalta vai standarta bruģa toņiem, radījis dažādas asociācijas. Turklāt remonts ilgst jau gadu, un daudzviet šķiet ka, nav pat pakustējies, piemēram, Elizabetes un Barona ielas stūrī ir gluži kā smilšu kastē. Kamēr Rīgas mērs aicina paciesties un dot strādniekiem laiku, sabiedrība meklē vainīgos pie visai neierastā galarezultāta. Pārmaiņu idejas autore ir arhitekte Helēna Gūtmane. Viņa pauž gandarījumu, ka ielu izdevies pārveidot, viņasprāt, veiksmīgi.

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Helēna Gūtmane, ainavu arhitekte

Ietve ir kļuvusi artikulēta! Tas nozīmē, ka mēs neapzināti sākam redzēt, ka uz ielas ir ne tikai jauni, veseli, bagāti cilvēki, bet arī cilvēki, kuriem ir citas vajadzības, par kuriem mums jādomā.

Projekta autore uzsver, ka tika veiktas pārrunas ar invalīdu pārstāvošo organizāciju Apeirons, RD iestādēm, Kultūras pieminekļu inspekciju, un visi bijuši uz viena viļņa par gaidāmajām pārmaiņām. Arhitekte ir pārliecināta, ka tagad Barona iela ir pieejamāka cilvēkiem ratiņkrēslos un vājredzīgajiem. Tieši viņu vajadzībām bruģis izraibināts ar divām papildus līnijām. Vienai pa vidu stabs, bet tas neesot nekas traks.

Helēna Gūtmane, ainavu arhitekte

Ir divu veidu bruģi – tas, kurš ved, līnijveida taktilais bruģis un punktveida. Viņiem ir dažāda funkcija. Viens vada, otrs brīdina par šķērsli.

Kamēr sabiedrība gāna būvniekus par raibo deķi, kas izveidojies, arhitekte ar būvnieku sniegumu ir apmierināta un uzsver, ka viņi ar pašdarbību nenodarbojas, viss tiek veidots pēc plāna, piemēram, daži materiāli izrādījušies krietni par dārgu un bija jāaizstāj ar lētākiem. Tomēr tas viss ir radošs process, no kā mācās gan pilsētnieki, gan arhitekti.

Helēna Gūtmane, ainavu arhitekte

Man nepatīk vārds vaina. Tad, kad mēs mācamies, darām, nekad nesanāk simt procentu. Jūs zināt savā darbā. Tā ir kognitīvā ilūzija – ka būs labāk, ātrāk, patīkamāk. Tā ir visos projektos, visās valstīs.

Barona ielā sastapto iedzīvotāju viedokļi par jauno izskatu ir atšķirīgi.

Anna, saldējuma pārdevēja

Vispār man liekas gludāk, ērtāk, smukāk. Bet tas darbs bija… Uz vienu kvadrātmetru bija seši slaucītāji. Vispār vājprāts!

Māris, garāmgājējs 

Man nepatīk. Agrāk nebija labāk, bet šo risinājumu gan varēja labāk uztaisīt.

Iespējams, nākotnē līdzīgi varētu tikt arī citas Barona ielai blakus esošās ielas, par pamatu ņemot šādu, pēc arhitektes teiktā, Skandināvijas valstīs populāro stilu.

Foto

Video

3 komentāri