Tad jāpaaugstina pilngadības slieksnis? Alkohola nozares asociācija kritizē priekšlikumu aizliegt to līdz 21 gadam

10 komentāri

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu par aizliegumu iegādāties un lietot alkoholiskos dzērienus personām līdz 21 gada vecumam. Priekšlikumu atbalsta ārsti, bet kategoriski noraida Alkohola nozares asociācija.

LNT aptaujātie jaunieši atzīst: alkohola lietošana ir populāra viņu paziņu vidū, un bieži vien tas kļūst par problēmu. Tomēr par vecuma ierobežojuma palielināšanas efektivitāti viņu viedokļi dalās.

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Raivis Ieviņš, kurš priekšlikumu pamato ar zinātniskiem pētījumiem par to, ka cilvēka smadzenes attīstās pat līdz 25 gadu vecumam. Un nenobriedušo smadzeņu dēļ jauniešiem ir krietni lielāks risks nonākt alkohola atkarībā. Tam piekrīt arī narkologi.

“Ja mēs šīs toksiskās vielas lietojam šajā vecumā, tad, protams, tas ietekmēs, ja mēs runājam par smadzeņu attīstību, tas ietekmēs atmiņu, dažādas komunikācijas spējas, arī mācīšanās un uztveres spējas. Tur vesela virkne šādu psiholoģisku faktoru, kas varētu kavēt un ietekmēt,” skaidro Veselības ministrijas galvenais speciālists narkoloģijā Astrīda Stirna.

Tomēr Latvijas alkohola nozares asociācija vecuma paaugstināšanu alkohola lietošanai uzskata par nepamatotu. Jo, normas robežās lietojot, alkohols nekādas deģeneratīvas izmaiņas neizraisa. Turklāt jaunieši varot pirkt alkoholu citu valstu interneta veikalos vai doties pēc alkohola uz Igauniju, ko jau esot pierādījis Lietuvas piemērs.

“Tad būtu jāmaina visa valsts likumdošana, kad pilngadībai būtu jāiestājas no 21 gada vecuma. Jo nav īsti saprotams, kāpēc tieši alkohols būtu jāizņem ārā? Tas nozīmē, ka 18, 19 gadus veci jaunieši nespēj pieņemt adekvātus lēmumus. Tas nozīmē, ka arī cigaretes nevajadzētu pārdod, nevajadzētu precēties līdz 21 gada vecumam,” norāda Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Līdzīgu viedokli pauž arī Veselības ministrija, proti, ka vecuma paaugstināšana jāskata kompleksi ar citu atkarību izraisošo vielu apriti un iegādāšanos, kā arī azartspēļu spēlēšanu un dalību loterijās.

Tas prasīja septiņus gadus lai savāktu 10 000 parakstu par šo jautājumu. Tagad tie vēl jāapstiprina PMLP un tad tos var nodos izskatīšanai Saeimā.

Ārzemēs attiecībā uz alkoholu pastāv dažādi regulējumi. Piemēram, Vācijā un Portugālē no 16 gadiem ir atļauta alus un vīna iegāde un lietošana, Kiprā un Maltā no 17 gadiem var dzert visa veida alkoholu, Somijā un Islandē stipros dzērienus var lietot tikai no 20 gadiem, bet ASV – no 21.
10 komentāri