Komentāri

Aizvadītā nedēļā traģiska bijusi uz Latvijas dzelzceļa. Zem vilcienu riteņiem bojā gājuši divi cilvēki. Pasažieru vilciena mašīnists Juris Tukišs atzīst, ka bezpalīdzīgā sajūta, kad tevis vadītais vilciens izdzēš cilvēku dzīvību, paliek uz visu mūžu. Lai vēlreiz brīdinātu cilvēkus ieverot piesardzību atrodoties pie dzelzceļa, Juris TV3 ziņām padalījās ar savu stāstu.

No nāvēs braucieniem nav pasargāts neviens mašīnists

Pasažieru vilcienus Juris vada jau 30 gadus. Diemžēl, kā visi kolēģi, ar nāvi uz sliedēm saskāries regulāri.

Var iedalīt divas kategorijas cilvēkus – tie, kas grib paši, un kas trāpās dažādu apstākļu dēļ. Tie dažādie apstākļi visbiežāk ir neuzmanība, mūzikas klausīšanās austiņās. Izkāpjot no vilciena cilvēks nepaskatās, ka no labās puses nāk vilciens, kā arī ļoti bieži alkohols, atzīst Juris Tukišs

Pastāstīt par sava darba ēnas pusi Juris piekrita, lai cilvēki aizdomātos par to, cik bezspēcīgs ir mašīnists brīdī, kad pamana uz sliedēm cilvēku.

Tumšā laikā pamanu cilvēku prožektoru gaismā. Tie ir 200, maksimums 250 metri, brīdina Juris.

Bremzēšanas ceļš dīzeļvilcienam ir līdz kilometram, atkarība no ātruma, no sliežu profila, laika apstākļiem. Vienīgais, ko dažās sekundēs vilciena vadītājs var paspēt izdarīt, ir iedarbināt brīdinājuma signālu un mašīnista krānu.

Noliekam bremzēšanas stāvoklī un iepildam bremžu cilindros gaisu. Viss pārējais atkarīgs no cilvēka uz sliedēm.

Nāvējošā statistika

Visvairāk negadījumu notiek ap Rīgu. Tieši brīdī, kad ar Juri devāmies kārtējā braucienā, zem vilciena pie VEF tilta pakļuva kāds vecāks kungs, kurš šķērsoja sliedes neatļautā vietā. Dažas dienas iepriekš, iespējams, dzērumā sieviete notriekta netālu no Jelgavas. Uz brīdinājuma signāliem nav reaģējusi.

Mēs signalizējām faktiski nepārtraukti, es pat teiktu nedaudz par daudz, jo cilvēki pierod pie svilpšanas. Sevišķi tie, kas dzīvo pie dzelzceļa.

Sajūta paliek uz visu uz mūžu

Lai arī tas nav viegli, Juris atminas arī savu pēdējo nāvējošo braucienu.

Cilvēks vienkārši bija apgūlies malā un galvu uzlicis uz sliedes. Bija tumšais laiks, izbraucot dzelzceļa līkumā pēdēja brīdi viņu pamanīju, padevu vēstījuma signālu, bet diemžēl bija jāuzbrauc.

Sajūtas ir briesmīgas. Tas ir briesmīgi. Pirmajā momentā vispār nezini ko darīt.

Lai pievērstu uzmanību drošībai pie dzelzceļa, izvērsta plaša sociāla kampaņa Dzirdi. Redzi. Dzīvo. Statistika liecina, ka šogad kopuma uz sliedēm bojā gājuši jau 17 cilvēki. Pērn visa gada laikā 19.

Video

Lasi vēl