2 komentāri

Vakar starptautisku ažiotāžu izsauca dažādos medijos publicētā informācija, ka kautiņš, kas izcēlās starp kādu britu karavīru un Latvijas iedzīvotāju Rīgas centrā, bijusi Krievijas inspirēta provokācija, lai diskreditētu NATO karavīrus. Šodien beidzot skaidrību vieš gan kautiņā cietušais latvietis, kuram ir lauzts deguns, gan arī Aizsardzības ministrija, kas apstiprina – kautiņa izraisītājs bija brits, kura rīcība nepaliks bez sekām.

Lauzts deguns, smadzeņu trīce un šoks par situācijas interpretāciju

Britu karavīra piekautais puisis šobrīd atrodas Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas centrā Rīgā. Viņam vakar veikta salauztā deguna operācija un konstatēts smadzeņu satricinājums. Pēdējās dienas Aksela dzīvi apgriezušas kājām gaisā. 22 gadus vecais puisis pārdzīvo ne tikai par miesas bojājumiem, bet arī par to, kā britu medijs ”The Telegraph” interpretēja notikušo – paziņojot, ka kautiņš bijis Krievijas izplānota provokācija pret britu karavīriem, kuru organizējis Aksels.

Aksels Aizkalns
cietušais
Varbūt viņiem tāds plāns jau no paša sākuma ir bijis? Ja nu gadījumā kaut kas tāds notiek, tad uzreiz ir sagatavots raksts un visi mediji pavelkas uz to? Pēkšķi es esmu krieviski runājošs provokators. Man ir šoks.

Britu nokaitinājusi latvieša šlipse

Aksels atstāsta notikušo – pirmdienas vēlā pēcpusdienā iegājis Makdonaldā iekost. Pamanījis apmēram 30 vīriešus, kas skaļā balsī sarunājušies angliski. Nekas neliecināja, ka tie ir karavīri. Stāvējis rindā, kad pēkšņi viens no vīriešiem sagrābis viņu aiz šlipses, prasot, kur tādu ņēmis. Puisis atbildējis, lai liek viņu mierā, taču tas britu acīmredzot nokaitinājis.

Aksels Aizkalns
cietušais
Viņš man saka: ”Es aizskaitīšu līdz desmit sekundēm, ja tu vēl te būsi, es sitīšu tev pa seju.” Es pagriezos un prasīju: ”Kāpēc lai tu man sistu?” Un tad viņš pateica, ”because you are full of bull crap,” nu cenzētā versijā. Un tad tas viņa draugs sāka nenormāli smieties un es domāju, ka tā ir kaut kāda apgrieztā humora izjūta, ko es nesaprotu. Skatījos uz viņa draugu, kurš neadekvāti smējās, un pa to laiku laikam pagāja tās desmit sekundes un man iesita pa seju. Es uzreiz sapratu, ka man ir lauzts deguns.

Atbildīgās iestādes apstiprina brita karavīra vainu

Jau ziņojām, kā ierodoties notikuma vietā Valsts policija aizturēja 29 gadus vecu britu, kurš uzvedies neadekvāti un agresīvi, un iecirknī attiecies veikt alkohola pārbaudi. Policija gan apstiprina, ka arī bez tās, bijis skaidri redzams, ka vīrietis ir lietojis apreibinošas vielas. Savukārt, latvietis nav bijis alkohola reibumā. Aizsardzības ministrija, kas vēl vakar nevarēja notikušo plašāk komentēt, jo tika noskaidroti apstākļi, šodien apstiprina, ka nekāda provokācija tā nav bijusi un ministrijas rīcībā nav arī informācija, kur britu mediji šādu notikušā skaidrojumu dabūjuši.

Kaspars Galkins
Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors

Mūsu rīcībā ir pierādījumi, tajā skaitā arī videomateriāls, kas uzrāda to, kas tas ir bijis sadzīvisks konflikts, mūsu rīcībā nav tādas informācijas, ka tā būtu bijusi apzināta provokācija.

Galkins izteic nožēlu par gadījumiem, kad konfliktus Latvijā izraisa sabiedroto karavīri, vienlaikus norādot, ka jebkurā NATO valstī armija ir konservatīva spēka struktūra ar skaidru hierarhiju, un ierasti sabiedroto armijās šādi notikumi nepaliek karājamies gaisā.

Kaspars Galkins
Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors

Šādas lietas netiek atstātas bez ievērības. Karavīrs, pat ja viņš atrodas civilajās drēbēs, ārpus pienākuma pildīšanas, viņam ir tieši tāda pati atbildība valsts likumu priekšā un sabiedrisko normu ievērošanā kā jebkuram citam mūsu valsts viesim. Tas, ko es varu apstiprināt, ir ka Lielbritānijas armijā šis jautājums tiks izskatīts, izmeklēts un, visticamāk, ja tiks konstatēta šī vaina, tad tā attiecīgi nepaliks bez sekām šai militārpersonai.

Kas ir persona, kura notikušo centās padarīt par nebijušu?

Tikmēr Aksela prātu nodarbina arī tas, ka kāds no latviešiem, kas bija kopā ar britiem, centās ar likumsargiem sarunāt, lai liekas mierā. Tas redzams arī aculiecinieka uzfilmētā video.

Aksels Aizkalns
cietušais
Viņš rāda apliecību un saka: ”Čaļiem šodien pirmā brīvā diena”, it kā tas būtu pašsaprotami, ka viņi nāks un sitīs visus pēc kārtas. Man tas likās vienkārši briesmīgi!

Ministrija par to veikusi pārbaudi, taču nevar apstiprināt šīs personas saistību ar Latvijas armiju. Tikmēr Lielbritānijas vēstniecība jau otro dienu pēc kārtas rakstiski vien norāda, ka par notikušo ir informēta un turpina noskaidrot lietas apstākļus. Savukārt, Aksels, kurš strādā par modeli, vismaz tuvākajā laikā darbu turpināt nevarēs. Puisis cer no agresīvā brita piedzīt kompensāciju par operācijas izdevumiem un uzturēšanos slimnīcā.

Lasi vēl