“Swedbank” pilnībā atteiksies no ierastajām kodu kartēm

41 komentārs
“Swedbank” pilnībā atteiksies no ierastajām kodu kartēm
Foto: LETA

Līdz ar gaidāmajiem jaunajiem regulējumiem klientu digitālai autentifikācijai, kas vēl vairāk ierobežos kodu karšu lietošanas iespējas, “Swedbank” jūnijā uzsāks pakāpenisku pāreju no kodu kartēm uz citiem līdzekļiem.

Pāreja noslēgsies 2019. gada septembrī, un tās laikā klienti saņems atbalstu piemērotāko alternatīvu ieguvei, informē bankas pārstāve Kristīne Jakubovska.

2019. gada 14. septembrī stāsies spēkā Eiropas Savienības komisijas deleģētā regula 2018/389 attiecībā uz tehniskajiem standartiem par drošu lietotāja autentificēšanu. Tā vēl vairāk pastiprinās prasības internetbankas kodu karšu lietošanai, līdz ar to turpmākā to lietošanas pieredze kļūtu ļoti apgrūtinoša un neērta, uzskata “Swedbank” speciālisti.

Galvenais nolūks ir rūpes par vēl lielāku lietotāju drošību. Piemēram, uz kodu kartes attēlotie kodi nav dinamiski, proti, tie atkārtojas, ir attēloti vienuviet utt. Citi autentifikācijas līdzekļi kā “Smart-ID” un kodu kalkulators nodrošina mainīgos jeb katru reizi citus kodus.

Kodu karšu izmantošana “Swedbank” digitālajos kanālos tiks pilnībā slēgta 2019. gada septembrī. Pāreja notiks pakāpeniski: no šī gada 12. jūnija kodu karte vairs netiks izsniegta jaunajiem klientiem, savukārt no 12. septembra netiks atjaunotas esošās kodu kartes vai to paroles.

Savukārt no 2019. gada 1. aprīļa, līdz ar Globālās maksājumu standartu institūcijas EMVCo prasībām, internetbankas kodu karšu kodi vairs netiks pieņemti kā autentifikācijas līdzeklis, veicot apmaksu internetā par pirkumiem ar bankas maksājumu kartēm (tostarp “Mastercard” un “VISA”) vietnēs, kas atbilst drošības “3D Secure” principiem.

“Swedbank” izsniegtās kodu kartes vairs netiks izmantotas “Swedbank” digitālajos kanālos no 2019. gada septembra, un pārejas laikā visiem klientiem tiks nosūtītas individuālas ziņas.

Kodu karšu īpašniekiem banka rekomendē jau laikus rīkoties jaunu autentifikācijas līdzekļu ieguvei.  Piemēram, bezmaksas autentifikācijas līdzekli “Smart-ID”, kas esot īpaši piemērots viedtālruņu lietotājiem, klienti var ērti lejupielādēt paši vai iegūt “Swedbank” filiālēs klātienē.

Savukārt tiem klientiem, kam vēl nav “Smart-ID” lietošanai piemērotu viedierīču, bankas darbinieki palīdzēs apgūt kodu kalkulatoru lietošanu, kam tiks samazināta standarta cena. Turklāt vairākām klientu grupām tiks piedāvāts īpašs cenrādis kodu kalkulatoru iegādei.

“Swedbank” arī norāda, ka kodu karšu lietošanas pirmie ierobežojumi ES regulējumu ietvaros Latvijā stājās spēkā jau 2017. gada pavasarī, kad “Swedbank” kā pagaidu risinājumu ieviesa papildu identifikācijas līdzekli – SMS ar drošības kodu. Tā kodu karšu lietotāji gada garumā sāka ikdienā papildus izmantot mobilos tālruņus internetbankas lietošanai.

”Kodu kartes ir pagājušā gadsimta izgudrojums – Latvijā tās parādījās pirms vairāk nekā 20 gadiem, kad internetbanku un pakalpojumu lietošana internetā bija tikai pašos aizmetņos. Risinājumi un paradumi ir būtiski mainījušies. Tas noticis ar daudziem rīkiem – piemēram, 90. gados kā ikdienas attālinātās saziņas kanāls aktīvi tika izmantoti faksa aparāti, kas mūsdienās ir faktiski kļuvuši par vēsturi,” piebilst “Swedbank” Klientu servisa pārvaldes vadītājs Vadims Frolovs.

41 komentārs