Komentāri

Latvijas lielākajai komercbankai “Swedbank” piemērots vairāk nekā miljonu eiro liels sods par “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma” pārkāpšanu. Ko tieši banka pārkāpusi un kā uzliktais sods ietekmēs turpmāko bankas darbību?

Banku uzraugs – Finanšu un kapitāla tirgus komisija, pārbaudē konstatēja, ka “Swedbank” nav pievērsusi pietiekamu uzmanību klientu veiktajiem sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem. Tāpat banka nebija laikus ieguvusi dokumentus un informāciju par klientu saimniecisko darbību, lai pārliecinātos, ka tā nav uzskatāma par aizdomīgu, kā to prasa “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums”.

Banka šos pārkāpumus atzīst, taču skaidro, ka – kaut arī nepilnības uzraudzības sistēmā to pieļāvušas, reālas naudas atmazgāšanas gadījumi nav konstatēti. Arī klienti nav cietuši un banka esot sākusi nepilnību novēršanu.

Par atklātajiem pārkāpumiem banku uzraugs ir tiesīgs piemērot soda naudu līdz 10% no bankas iepriekšējā gada ienākumu summas, kas veidotu 18 miljonus, taču, ņemot vērā, ka banka sākusi novērst pārkāpumus, komisija piemērojusi “Swedbank” 1,4 miljonu eiro soda naudu – tas ir vairāk nekā 10 reižu mazāk par likumā paredzēto maksimālo sodu.

Lasi vēl