Svētku salūta “pēcgarša” – policija nepiekrīt pārmetumiem saistībā ar pūļa sastrēgumiem

8 komentāri
Svētku salūta “pēcgarša” – policija nepiekrīt pārmetumiem saistībā ar pūļa sastrēgumiem
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Valsts policija un Rīgas pašvaldības policija nepiekrīt sociālajos tīklos izteiktiem pārmetumiem par bezdarbību, neiesaistoties pūļa kustības kontrolēšanā pēc 18. novembra uguņošanas. Arī pasākuma apmeklētājiem bijis jāizvērtē situācija svētku norises vietā un svētku noskaņā pakavēties krastmalā vai tomēr nekavējoties doties pūlī. Tuvākajā laikā gan kopā sanāks visi dienesti un svētku rīkotāji un notikušo pārrunās. 

Ar kliedzieniem un lūgumiem nestumt uz priekšu daļai cilvēku, kā rakstīts sociālajos tīklos, bijušas bailes pakrist un būt sabradātiem, ja sāktos panika. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja pēc statistikas apkopošanas šodien pārliecinoši saka, – neviens cilvēks necieta.

“Mums bija ļoti mierīga svētku dežūra. Mēs apmēram piecus cilvēkus nogādājām no svētku norises vietām Rīgā, un arī tās nebija ne smagas traumas, ne nopietnas saslimšanas,” saka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Daudz skarbāks ir NMPD reanimatologs Roberts Fūrmanis, kurš kritizē Valsts policijas un Pašvaldības policijas rīcību nespējā kontrolēt pūļa kustību. Pēc ārsta paustā, panikas gadījumā varēja būt līķu kaudzes: “Bezatbildīga rīcība no atbildīgo dienestu puses. Laimīgā kārtā nenotika simtgades traģēdija ar 100+ cietušajiem un bojāgājušajiem.”

Valsts policija pārmetumiem nepiekrīt. Ja tik liela masa ar vairāk nekā 100 000 apmeklētāju tiktu apzināti kontrolēta ar policijas barjerām, tas radītu daudzus pudeles kaklus, plūsma būtu vēl lēnāka, bet apmeklētāju neapmierinātība arī lielāka.

“Ja mēs būtu nonākuši līdz tam, ka ierobežotu cilvēku kustību, mēs tam bijām gatavi, piemēram, noslēgt Vecrīgu no krastmalas, apstādināt iekļūšanu krastmalā vai noslēgt Pārdaugavu no otras puses, tad tas stress būtu vēl lielāks. Cilvēku masas apstātos, nesaprastu, kāpēc kustības nav, kāpēc mēs stāvām, kāpēc mūs nelaiž tālāk, līdz ar to mēs operatīvajā vadības centrā šādu lēmumu nepieņēmām pēc tā, kā tas attīstās,” saka Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Pēc Valsts policijas teiktā, drošākais veids būtu bijis ierobežot apmeklētāju skaitu un pārējos virs limita iekšā nelaist, piemēram, kā Dziesmu svētku estrādē, taču arī tad sabiedrībai būtu pretestība. “Ja mēs norobežotu vienu krastmalu, atļautu atrasties cilvēkiem, tas būtu ļoti maziņš cilvēku kopums, līdz ar to no šāda viedokļa šādu pasākumu būtu daudz labāk rīkot stadionā vai lielā teritorijā, kur mēs varētu kontrolēt cilvēku iekļūšanu uz izkļūšanu,” teic Velšs.

Kultūras ministrijas Simtgades svinību birojā uzskata, paši cilvēki neesot ņēmuši vērā iepriekš internetā publicēto aicinājumu uzreiz nepamest svētku norises vietu vai izvērtējuši to uz vietas. Cilvēkiem bijis jāsaprot, ka visi vienlaikus nespēs pamest krastmalu.

“Saplānot, ka no neviena liela pasākuma mēs nevarēsim minūtē izkļūt ārā. Tas prasīs laiku. Ejot prom no krastmalas, cilvēkiem tika piedāvāta programma krastmalā pēc gaismas uzveduma,” norāda KM Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pavļuta.

Savukārt akciju sabiedrība “Pasažieru vilciens” šodien skaidro, – situācija ar pārpildītajiem vilcieniem radās, jo “Rīgas satiksmes” autobusu, trolejbusu un tramvaju kustība īslaicīgi bijusi apgrūtināta, tāpēc Rīgas mikrorajonu iedzīvotāji izvēlējās braukt ar vilcieniem.

“Pat ja mēs būtu zinājuši iepriekš, ka šāda situācija izveidosies, mēs nevarētu visiem gribētājiem nodrošināt komfortablu nokļūšanu mājās, jo viens sabiedriskā transporta veids pārņemt visus sabiedriskā transporta veidus kaut uz īsu posmu, tas ir neiespējami no kapacitātes viedokļa,” saka AS “Pasažieru vilciens” Egons Ālers.

“Pasažieru vilciens” uzsver, ka 18. novembra vakaram ierasto 35 vagonu vietā reisos norīkoja 62 vagonus, turklāt, reaģējot uz situāciju, tika norīkoti pat divi papildu ārpus saraksta reisi. Pārdoto biļešu apjoms kāpis par 130%, salīdzinot ar 18. novembri pirms gada. Pārpildīto vilcienu dēļ mājās Skrīveros gan nebija izdevies nokļūt kādai mammai ar trim maziem bērniem. Rīgas pašvaldības policija ģimeni nogādāja drošībā ”Māras centrā”.

8 komentāri