Svens Birkerts: 25 gadu laikā Latvijā ir pilnīgi mainījusies

Komentāri

Latvija, salīdzinot ar 25 gadu senu pagātni, ir kardināli mainījusies – tā ir kļuvusi atvērta un kosmopolītiska, to, uzreiz izejot no lidostas ”Rīga”, esot sajutis rakstnieks un kultūras vērotājs, arhitekta Gunāra Birkerta dēls Svens Birkerts.

S. Birkerts, kā arī vēl 16 Birkertu dzimtas locekļi ieradušies Rīgā no Čikāgas un Bostonas, lai piedalītos Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas, kuras autors ir latviešu izcelsmes amerikāņu arhitekts Gunāra Birkerts, atklāšanas pasākumos. Pēdējo reizi S. Birkerts Latvijā viesojās pirms 25 gadiem, un raidījumā ”900 sekundes” viņš dalījās pirmajos iespaidos par Latvijā redzēto.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gaismas pilij ir potenciāls, lai tā kļūtu par slavenu celtni arī pasaulē, ir pārliecināts S. Birkerts, norādot, ka, pirmo reizi celtni ieraugot, tā viņam uzreiz iepatikusies.

Viņš pauda, ka viņa tēvam, arhitektam Gunāram Birkertam, vislielākais izaicinājums esot bijis ēkā apvienot ”tradicionālo un nacionālo” grāmatu pasauli ar ”jauno īstenību” – globālo un digitālo laikmetu.

Piektdien, 29. augustā, ar oficiālu inaugurācijas ceremoniju Gaismas pils tiks atklāta.

Gaismas pils tika pieņemta ekspluatācijā šā gada jūnija sākumā. No 6. jūnija bibliotēkas ēka ir pilnībā izmantojama bez ierobežojumiem.

Ēkas būvniecības darbi tika sākti 2008. gada jūnijā. Gaismas pils būvdarbus veica Nacionālā būvkompāniju apvienība, ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA ”Re&Re”, a/s ”RBSSKALS” un SIA ”Skonto būve”. Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecības izmaksas prognozētas 163,06 miljoni eiro, taču projekta īstenošanas laikā Gaismas pils izmaksas pieaugušas līdz 256,1 miljonam eiro.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl