Svarīga informācija sēņotājiem, ogotājiem un dabas baudītājiem! Uzzini, ko ņemt uz mežu

0 Komentāru
Svarīga informācija sēņotājiem, ogotājiem un dabas baudītājiem! Uzzini, ko ņemt uz mežu
FOTO: LETA

Pagājušajā nedēļā Degpunktā jau vēstīja par Lietuvas pierobežā bez vēsts pazudušu sievieti, kuru izglāba tikai pēc četru dienu prombūtnes.
Jāņu laiks ir brīdis, kad sākas aktīva iešana dabā un tās baudīšana, tāpēc svarīgi zināt, ko ņemt līdzi uz mežu un kas var jums lieti noderēt gadījumā, ja tomēr sanācis apmaldīties.

Šķiet, taciņa taču bija tepat blakus, taču paskatoties apkārt, viss šķiet tik svešs un neredzēts. Sirds sitas straujāk. Jūs satraukumā sākat soļojat ātrāk. Jūs meklējat kādu pazīstamu ainu, taču pēc brīža tomēr nākas samierināties ar patiesību – esat pazaudējis ceļu atpakaļ.

Foto

Diemžēl, šādas situācijās, tepat Latvijā ik gadus nonāk vairāki cilvēki. Daļa, pēc vairākām satraukumu pilnām stundām, paši atrod ceļu mājup, citus atrod ugunsdzēsēji, policisti, zemessargi vai brīvprātīgie. Taču dažiem, šī pastaiga mežā ir pēdējā.

 • Vienalga, ārā dodaties viens, vai kopā ar kādu, parūpējieties par to, lai radinieki vai draugi zina kur atrodaties. Cikos dosieties mežā, kurā virzienā plānojat iet un cikos domājat atgriezties. Ja kas noies greizi un pats nespēsiet izsaukt palīdzību, cilvēki zinās kur jūs meklēt.
 • Ja plānojat doties mežā, vienalga, īsā pastaigā pa pazīstamām piemājas vietām, vai visas dienas pārgājienā pa kādu nomaļu vietu, parūpējieties par elementāriem piesardzības pasākumiem un paņemiet līdzi dažas lietas, kas var noderēt. Tās neaizņem daudz vietas un nav smagas, taču ir nenovērtējams atspaids negaidītās situācijās.
 • Noteikti ņemiet līdzi mobilo telefonu! Vairumā iekārtu ir pieejamas navigācijas programmas un kartes. Tāpat, lielākajā daļā valsts ir pietiekami labs mobila tīkla pārklājums. Ja apmaldīsieties, varēsiet sazvanīt palīgus vai glābšanas dienestu. Taču neaizmirstiet – telefonam jābūt pilnībā uzlādētam!
 • Ja jums ir ārējā baterija, arī to varat iemest kādā kabatā – varbūt noder.
 • Pat ja plānojat ārā pavadīt tikai pāris stundas, taču jums ik dienas ir jālieto kādi medikamenti – noteikti ņemiet tos līdzi! Ja viss neies kā plānots, jums būs vismaz par vienu satraukumu mazāk.
 • Taču, arī ja esat lieliskā formā un jums nekas nekaiš pirmās palīdzības aptieciņa var būt ļoti noderīga. Ja tāda ir jūsu auto, paņemiet to līdzi. Vai arī sagādājat sev atsevišķu aptieciņu kuru noglabāt somā.
 • Noteikti neaizmirstiet arī pudeli ūdens un kādu našķi. Ja būsiet mežā ilgāk nekā plānots, ļoti novērtēsiet iespēju veldzēt slāpes un kaut nedaudz atgūt spēkus.
 • Kabatas lukturītis var būt ļoti noderīgs – tas palīdzēs nekrist panikā, ja aizkavēsieties līdz tumsai, kā arī, ar tā palīdzību nepieciešamības gadījumā varat signalizēt glābējiem.
 • Arī šķiltavas vai sērkociņu kārbiņa var būt neatsverams palīgs – negaidītās situācijās ugunskurs radīs drošības sajūtu, palīdzēs sasildīties, kā arī noderēs lai jūs labāk pamanītu.
 • Lai signalizētu, lieti noder arī svilpe – to ir daudz vieglāk sadzirdēt, turklāt cik ilgi kliegsiet, pirms pazudīs balss? Cerība, ka kāds sadzirdēs jūsu svilpienu ir daudz lielāka.
 • Nu, un protams, ejot uz mežu labāk izvēlēties košu apģērbu – uz tā, ne tikai labāk redzēsiet ērces un citus mošķus, bet arī vajadzības gadījumā, vieglāk pamanīt būs arī jūs pašus!
 • Pat ja dodaties ārā siltā vasaras dienā, papildus apģērba kārta var noderēt, ja strauji mainās laika apstākļi, vai neplānoti aizkavēsieties mežā.

Ja nu tomēr esat apmaldījies, pats galvenais neļaujieties panikai. Pirmkārt, apstājaties un pārdomājiet kas noticis. Pievērsiet uzmanību tam ko redzat un arī dzirdat – iespējams varat saklausīt skaņas, kas aizvedīs jūs atpakaļ. Ja neesat drošs, kurp doties, labāk palieciet uz vietas un izsauciet glābējus zvanot 112!

Ja izkļūt no meža saviem spēkiem neizdodas un nākas saukt glābējus – atcerieties orientierus, kādi bija jūsu ceļā! Krustojumi, stigas, dzelzceļš, upe, ezers, un pat meža kvartāla apzīmējuma plāksnīte var dot ļoti vērtīgas norādes palīgiem.

Video

0 Komentāru