Straujuma pieļauj, ka Latvijai būs jāsolidarizējas ar citām ES valstīm un jāuzņem bēgļi

6 komentāri
Straujuma  pieļauj, ka Latvijai būs jāsolidarizējas ar citām ES valstīm un jāuzņem bēgļi
FOTO: LETA

Vai katrai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij varētu noteikt obligāti uzņemamo bēgļu skaitu? Pašlaik norit asas diskusijas par obligātajām bēgļu kvotām. Ministru prezidente Laimdota Straujuma jau pieļāvusi, ka Latvijai, iespējams, būs jāsolidarizējas ar citām ES valstīm un jāuzņem noteikts bēgļu skaits.

Pēc Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) datiem, pašlaik pasaule saskaras ar lielāko bēgļu krīzi pēdējo 20 gadu laikā. Tas saistīts ar karu Sīrijā un Irākā, kā arī cilvēktiesību pārkāpumiem un aizvien sliktākiem humanitārajiem un drošības apstākļiem Āfrikā un Tuvajos Austrumos. Tad, lūk, tas viss novedis pie tā, ka pagājušajā gadā ES valstīs reģistrēti 571 tūkstotis patvēruma meklētāju, kas ir par 44% vairāk nekā gadu iepriekš.

Visvairāk patvēruma meklētāju pieteikumi bijuši Vācijā, otrajā vietā ir Zviedrija, trešajā Itālija. Tieši Vidusjūras reģions pašlaik ir īsts ”karstais punkts”, jo ar bēgļu problēmu grūti tikt galā ir arī Grieķijai, Maltai un citām valstīm. Līdz ar to nav brīnums, ka vairākas ES valstis uzskata, ka pārējām būtu ar tām jāsolidarizējas un daļa bēgļu jāuzņem pie sevis, iespējams pat nosakot obligātās bēgļu kvotas.

Latvijā pagājušajā gadā reģistrēti tikai 360 patvēruma meklētāji, kas salīdzinājumā tāds nieks vien ir, un Ministru prezidente Laimdota Straujuma šodien pieļāva, ka mūsu valsts, iespējams, varētu uzņemt papildu bēgļus, taču par to vēl vajag diskutēt.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Tā diskusija būs ļoti smaga, jo valstis kā Itālija, viņi grib, lai citas valstis izrādītu solidaritāti. Tā kā es šobrīd nevaru jums pateikt.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis gan uzsver, ka pagaidām runa esot par samērā nelielu Latvijā uzņemamo bēgļu skaitu.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Kopumā gāja runa par 5000 uz visu ES, uz visām 28 dalībvalstīm. Tā kā es negribētu biedēt Latvijas iedzīvotājus, ka tagad mēs uzņemsim tūkstošiem, simtiem tūkstošus, tas pilnīgi noteikti nekad nenotiks, tā kā par to varam būt droši. Jautājums ir konceptuāls – vai Latvija būs gatava uz šāda veida rīcību vai nē.

Pagaidām ES valstis var brīvprātīgi izlemt, vai no citām dalībvalstīm uzņemt patvēruma meklētājus, un Latvija nekādu interesi par papildu bēgļu uzņemšanu nav izrādījusi.

ES norisinās diskusijas par obligātajām bēgļu kvotām katrai valstij. Latvija līdz šim iestājusies pret šādu risinājumu, uzstājot, tai jābūt katras valsts izvēlei. Amatpersonas gan atzīst, ka pilnīga norobežošanās no šīs problēmas var Latvijai negatīvi atspēlēties, ja kara Ukrainā dēļ Latvija saskarsies ar lielu patvēruma meklētāju plūsmu no Ukrainas.

Nākošnedēļ ar savu piedāvājumu par bēgļu krīzes risināšanu nāks klajā Eiropas Komisija (EK). Tad šo dokumentu apspriedīs ES dalībvalstis. Kā redzējām, Latvijas nostāja par šo jautājumu pagaidām ir samērā neviennozīmīga. Tāpēc valdošās koalīcijas partijas plāno nākt kopā nākam pirmdien, lai formulētu kopīgu pozīciju par iespējamo bēgļu uzņemšanu.

6 komentāri