Strauji pieaugusi e-cigarešu nelikumīga iegāde internetā

1 komentārs

Strauji pieaudzis nelegāli pasūtīto elektronisko cigarešu apmērs. Latvijas Muitas darbinieki atgādina, ka Latvijā e-cigaretes un to piederumus internetā pirkt ir aizliegts. Neatkarīgi no tā daudzi cilvēki riskējot ar nepatikšanām likuma priekšā, joprojām pasūta e-cigaretes ārpus Latvijas.

Muitas pārvaldes darbiniece Linna Mukāne griež vaļā kārtējo sūtījuma kasti, kurā, viņasprāt, atrodas elektroniskās cigaretes, kas pirktas nelikumīgi internetā: “Ļoti strauji pieauguši komercsūtījumi, kuros konstatējam elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakonus.”

Viņas bažas apstiprinās, šajā iepakojumā atrodas vairāki desmiti tā dēvēto vienreizlietojamo e-cigarešu kastes. Linna Mukāne norāda, ka līdz oktobrim deviņos mēnešos šogad viņi atklāja 99 sūtījumus ar e-cigaretēm, bet jau oktobrī vien 46.

“Pēc novērojumiem pasūtītāji ir jaunieši arī nepilngadīgie, un viņu vidū šī prece kļūstot populāra,” teic muitas pārstāve.

E-cigaretes un to piederumus internetā pirkt un pārdot Latvijā ir liegts kopš 2016. gada. Kopš tā pašā gada e-cigaretes apliktas ar akcīzes nodokli.

“Likuma norma mums ir pieņemta, ka nedrīkst sūtīt no ārzemēm, bet, protams, ka fiziski to neviens nespēj nodrošināt, lai tas tā nenotiktu.”

Elektronisko cigarešu tirgotājs, uzņēmējs Jānis Druva norāda, ka Latvijā vismaz 30% izsmēķēto e-cigarešu tiek pirktas nelegāli, to apstiprinot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pārstāvju veikts pētījums.

“Paralēli mums arī akcīzes nodoklis Latvijā jāmaksā, ne visās ES valstīs tāds ir.” Jānis Druva uzsver, ka muita nenotver sūtījumus, kas nāk no citām Eiropas Savienības valstīm, jo iekšējā aprite netiekot īpaši kontrolēta. “Un tie pasta sūtījumi ES ietvaros nemaksā dārgi un cilvēkiem tas ir izdevīgi un muita to nepārbauda.”

Eksperti lēš, ka e-cigarešu nelegālā iegāde pastiprināsies, ņemot vērā, ka Saeima grasās palielināt akcīzes nodokli. Tikmēr muitā norāda, ka telpa, kur tiek glabātas konfiscētās e-cigaretes, pavisam drīz jau būs pārpildīta.
1 komentārs