Stradiņu sienās ieperinājusies nāvējoša infekcija. Glābiņš – jauns korpuss, par ko politiķi ķīvējas

12 komentāri
Stradiņu sienās ieperinājusies nāvējoša infekcija. Glābiņš – jauns korpuss, par ko politiķi ķīvējas

Stradiņu slimnīca mediķi ir izmisumā: lai gan rudenī tiks atklāts jaunuzceltais korpuss, tajā specifikas dēļ nevarēs operēt pacientus, bet gan tikai veikt izmeklējumus. Tikmēr veco telpu sienās strauji izplatās bīstama, neiznīdējama infekcija, kas gada laikā laupa dzīvību vairākiem desmitiem pacientu.

400 gultas vietas, dažādu procedūru kabineti, radioloģija – tāda būs šīs ēkas misija. Ēku šodien apskatīja Saeimas veselības komisijas deputāti. Būvdarbi rit raiti, un rudenī varēs vērt durvis. Stradiņa slimnīcas ārstiem tas gan vājš mierinājums. Izrādās, šai ēkai būs tikai papildfunkcija, jo operācijas aizvien notiks vecajās, nepiemērotajās telpās. Andrejs Ērglis, kardiologs:

Tas, kas ir domāts, operācijas, neatliekamā palīdzība un uzņemšana, tas ir otrā kārtā. Pēc būtības mēs neceļam to galvenāko ēku. Tajā laikā, kad bija krīze, nolēma sākt ar to, kas ir lētāks un vienkāršāks, un neiet uz to, kas bija pa īstam vajadzīgs. Bija noruna, ka tas tiks izdarīts nākamo divu gadu laikā.

Tagad otrajai kārtai šķēršļus liek politiķi. Finanšu ministre uzskata, ka jāsludina jauns konkurss, jo noteikumi neparedz, ka līgumu varētu pārslēgt ar pašreizējiem būvniekiem, un pastāv risks zaudēt ES naudu. Tikmēr veselības ministrs uzskata, ka otro kārtu var paspēt uzcelt, pretējā gadījumā veco telpu remontā nāksies iegrūst 30 miljonus. Pret to ir slimnīcas ārsti. Dainis Krieviņš, asinsvadu ķirurgs:

Nekur pasaulē vecās ēkas nepiemēro nākotnes slimnīcām. Vai mēs skatāmies ASV vai Eiropu, tas ir buldozers, kas visu noslauka. Protams, atstāj vēsturiskās ēkas, arī mums paredzēts zinātniskajam parkam.

Valdis Koks, SBRE projektu vadītājs:

Pielāgot veco var vienmēr, bet tas prasīs ļoti daudz nelietderīgi izmantotu līdzekļu.

Un runa nav tikai par ēku izskatu vai funkcionalitāti, bet reāliem draudiem ķirurģijas, un citu nodaļu pacientu dzīvībām. Dainis Krieviņš, asinsvadu ķirurgs:

Visās mājas sienās sēž infekcija. Arī šobrīd, siltā laikā, tā ir problēma. Mums mirst cilvēki tikai intrahospitālās slimības dēļ. Šādi cilvēki, kas nomirst ar šo infekciju, katru gadu ir vairāki desmiti.

Intrahospitālā infekcija pacientiem izraisa pneimoniju, plaušu iekaisumu, pēcoperācijas sastrutojumus. Sevišķi bīstami tas ir arī jaundzimušajiem. Vecās telpas deputāti nevēlējās apskatīt, un ātri vien devās no būvobjekta prom. Tikmēr ārsti medijiem izrādīja pašreizējo situāciju. Latvijas medicīnas baiso realitāti, kas atgādina filmas par kara laika lazaretēm. Cilvēki guļ gaiteņos, palātas ir piebāztas.

TV3 Ziņas bija liecinieki baisam skatam. Aiz aizslietņa izvietoti pacienti, kas inficējušies ar intrahospitālo infekciju. Viņi ieradās slimnīcā, lai glābtu veselību, bet iedzīvojās tikai lielākās problēmās. Slimība nepakļaujas pat visstiprākajām antibiotikām.

Būvnieki stāsta: ja zaļā gaisma tiks dota, jauno slimnīcu esot iespējams pabeigt 30 mēnešu laikā. Juris Pētersons, Skonto Būves projektu vadītājs:

Projektēšanas uzdevums darbojas līdz 2017. gada 5. maijam. Ja tagad pieņem lēmumu, nākamgad var sākt būvēt. Paliek divi gadi būvēšanai, un 2018. gada beigās slimnīca tiek nodota ekspluatācijā.

Būvnieki brīdina: jo ilgāk politiķi tūļāsies, jo lielāka iespēja, ka jaunā bloka celtniecība aizkavēsies uz vairākiem gadiem, jo, tā sakot, beigsies derīguma termiņš pašreizējam projektēšanas uzdevumam. Un ārsti neslēpj – tas prasīs pacientu dzīvības.

Video

12 komentāri