Stradiņa slimnīcas būvniecība atkal iestrēgusi; apdraudēts Eiropas finansējums

Komentāri

Pēkšņi atklājušās daudzas problēmas, kuras kavē Stradiņa slimnīcas teju 150 miljonu eiro vērtās otrās kārtas būvniecības uzsākšanu.

Vecās telpas drīz būs nelietojamas

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecība teju nepārtraukti ir skandāliem apvīta. Pirmajā kārtā bija problēmas ar finansējumu un atklājās nepilnības būvdarbos. Būvniecības brāķi celtnieki novērsa par saviem līdzekļiem. Tagad ir apdraudēta otrās kārtas būvniecība.

Nav pieļaujama situācija, ka Stradiņa slimnīcas otrās kārtas būvniecības projekts netiek realizēts, jo uzbūvētais A 1 korpuss Stradiņa slimnīcai neatrisina faktiski neko,” kategorisks ir Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Jāsludina jauns iepirkums

Tikmēr Finanšu ministre norādīja uz nepilnībām būvniecības pirmās kārtas iepirkuma līgumā. Tajā neesot atrunāta iespēja slēgt papildus līgumus par celtniecības otro kārtu. Tas nozīmē, ka Eiropas komisija var apšaubīt ne tikai otrās kārtas celtniecību, bet pieprasīt atmaksāt pirmajai kārtai piešķirto naudu.

“Projektu realizēt var ar jaunu iepirkumu. Ir gan viens priekšnosacījums – mums būtu ar Eiropas Komisiju jāvienojas, ka mēs mainām darbības programmu. Pamatojam viņiem, ka mēs projektu realizēsim vēlāk, tāpēc, ka mēs negribam vieglprātīgi tērēt Eiropas naudu. Esam pasūtījuši Pasaules Bankas pētījumu, lai viņi mums palīdz izveidot kartējumu. Es pieņemu, ka tas varētu būt gana labs arguments, lai mēs varētu ar Eiropas komisiju vienoties,” uzskata finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Taču ar šo tā dēvēto kartējumu arī ir sarežģījumi. Tas ir Veselības ministrijas pasūtītais pētījums par investīciju izlietojumu Latvijas ārstniecības iestāžu renovācijai un infrastruktūras uzlabošanai. Taču vērtējums joprojām nav saņemts, bet laika paliek aizvien mazāk.

Izmaksas 129 miljoni eiro

Stradiņa slimnīcas būvniecības otrās kārtas izmaksas pagaidām tiek lēstas 129 miljonu eiro apmērā. Latvijai labvēlīga scenārija gadījumā izmaksu lielāko daļu – līdz 85 procentiem – finansētu Eiropa. Deputāti gan ir pārsteigti par tik augstām izmaksām.

“Izskatās, ka Stradiņa slimnīca būs visdārgākā slimnīca pasaulē. Tāpat kā Nacionālā bibliotēkā ir dārgākā pasaulē, Dienvidu tilts – dārgākais pasaulē. Nesaprotu, slimnīcu ir plānots apzeltīt,” neizpratnē ir ārsts, Saeimas deputāts Hosams Abu Meri (Vienotība).

Tikmēr Veselības ministrijā atbild, ka 129 miljoni ir kopējās izmaksas, ieskaitot iekštelpu iekārtojumu un aparatūru.

Meklēs vainīgos

Saeimas atbildīgās komisijas deputāti ir apņēmušies noskaidrot vainīgos, kuru dēļ šī grandiozā būvniecības iecere draud izgāzties. Iespējams, ka savāktos materiālus komisijas deputāti nodos tiesībsargājošām iestādēm.

“Mēs dažreiz saucam pie zvana par 50 eiro, šeit runa ir par daudziem miljoniem, kas varētu aiziet secen valstij,” uzsver Saeimas Publisko izdevumu un Revīzijas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS).

Atbildīgās komisijas deputāti uzdevuši ministrijām līdz jūnija sākumam sagatavot vienotu viedokli par slimnīcas tiesībām slēgt līgumu par būvniecības turpināšanu.

Foto

Video

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl