Stradiņa slimnīcā veikta unikāla sirds operācija

Komentāri

Stradiņa slimnīcā veikta unikāla sirds operācija, kuras plānošanā pirmo reizi Latvijā un Baltijā izmantots unikāls 3D izdrukāts sirds modelis.

Līdz šim 3D druka plaši izmantota zobārstniecībā un traumatoloģijā, bet kardioķirurģijā šis ir bijis pirmais mēģinājums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pacients bijis smagā stāvoklī un viņam arī konstatēta reta sirds kambaru pataloģija – caurums starpsienā, ko vajadzēja slēgt. Pasaules pieredze rāda, ka katra otrā operācija šādas diagnozes gadījumā tomēr ir neefektīva un ar letālu iznākumu.

3D modelis palīdzējis operāciju izpildīt veiksmīgi, pacienta stāvoklis ir uzlabojies un viņš vairs neuzturas reanimācijā.

Lai sirds modeli izdrukātu, izmantota specifiska tehnoloģija, kas smidzina smalkus materiāla pilienus uz platformas, kas tiek sacietināta ar ultravioleto gaismu.

Stradiņa slimnīca arī turpmāk sarežģītās operācijās plāno izmantot 3D printēšanas tehnoloģijas.

Foto

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl