Stradiņa slimnīca par gandrīz 100 miljoniem eiro grasās būvēt vēl vienu korpusu

2 komentāri

Aptuveni pēc gada tiks sākta Stradiņa slimnīcas otrās kārtas būvniecība. Slimnīcas vadītāji otrdien stāstīja, ka plāni ir vēl grandiozāki, nekā pirmajā kārtā, kas ar kavēšanos tika pabeigta pirms gada.

Tagad tiek solīta lielāka caurspīdība, izvēloties būvniekus, taču netiek izslēgts, ka arī šoreiz neizdosies iekļauties paredzētajā budžetā, kas sasniedz gandrīz 100 miljonus eiro.

Stradiņa slimnīcas jaunais korpuss būs savienots ar pirms gada ekspluatācijā nodoto A korpusu. Saskaņā ar plānu 2023. gadā Daugavas kreisajā krastā pilnvērtīgi būtu jādarbojas lielai un visām mūsdienu prasībām atbilstošai slimnīcai.

Ilze Kreicberga
Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja

Tur atradīsies ķirurģijas nodaļas, kā arī neatliekamā palīdzība, par kuru mēs zinām, ka tā Stradiņos ir jūtīga vieta, jo esošā ēkā tika būvēta 40 pacientiem diennaktī, bet pašlaik pieņem 180 pacientus. Tāpat būs operāciju bloks ar 15 zālēm. Pašlaik tie ir izmētāti dažādos korpusos.

Vēsturiski Stradiņa slimnīca būvēta kā vairāki paviljoni. Vecās ēkas esot ne vien morāli un fiziski novecojušas, bet ir apgrūtināta dzīve arī pacientiem, kuriem jāārstējas saspiestībā, riskējot saķert jaunu infekciju, un personālam, kuram ikdienu jāveic lieli attālumi. Kopējās jaunā korpusa būvniecības izmaksas tiek lēstas vairāk nekā 90 miljoni eiro. Aplēses gan gatavotas pirms diviem gadiem, līdz ar to nevarot izslēgt sadārdzinājumu.

Jānis Komisārs
Stradiņa slimnīcas Būvniecības daļas vadītājs

Ņemot vērā šī brīža tendences būvniecībā izmaksu kāpumā, tad grūti tā viennozīmīgi pateikt, ka mēs iekļausimies šajās plānotajās izmaksās.

Lauvas tiesu no izmaksām paredzēts segt no Eiropas savienības Struktūrfondu līdzekļiem, kā arī no valsts budžeta un slimnīcas līdzfinansējuma, kurš ir vismazākais. Bez valsts atbalsta slimnīca, kura pēc statusa ir kapitālsabiedrība, iztikt nevarot.

Tiek solīts, ka būvnieku meklēšana konkursā notiks caurspīdīgi, piesaistot ārvalstu ekspertus. Savukārt veselības ministre Anda Čakša žurnālistus mierināja, ka jaunās slimnīcas celšana nenozīmēs, ka mazāk naudas valsts varētu novirzīt pacientiem vai ārstiem.

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Ja mēs skatāmiesuz to, kam ir novirzīti budžeta līdzekļi šogad, tad tas lielākoties ir bijis, lai pacienti var nokļūtpie ārsta un ārstiem un māsām varētu palielināt atalgojumu. Savukārt, ja mēs skatāmies, kā tiek uzlabota infrastruktūra un vispār ieguldīts medicīnas nozares attīstībā, naudas tam ir ļoti maz!

Stradiņa slimnīcas otrās kārtas būvdarbus plānots sākt pēc gada.