Steidz mainīt likumu, lai novērstu netaisnību pret invalīdiem

3 komentāri

Lai turpmāk netiktu apdalīti invaliditātes pensijas saņēmēji un viņiem mazinātu birokrātisko slogu, Saeima sadarbībā ar ministrijām steidzamības kārtībā maina likumu. Šāda reakcija seko pēc Valsts kontroles (VK) atzinuma, ka tūkstošiem cilvēku saņēmuši mazāku invaliditātes pensiju, nekā pienāktos, jo viņiem automātiski nav piemērotas nodokļa atlaides.

Nodokļa pārmaksa veidojas tiem pensionāriem, kuri Valsts ieņēmumu dienestu (VID) elektroniski nav informējuši par invaliditāti, lai gan šīs ziņas jau ir valsts iestāžu rīcībā.

VK revīzijā secinājusi, ka 2016. gadā gandrīz deviņiem tūkstošiem invalīdu izmaksāta mazāka pensija, jo automātiski netiek piemēroti nodokļa atvieglojumi. Tāpēc viņi ik mēnesi saņēmuši vidēji par 12 eiro mazāku pensiju. Šāda situācija ir jau kopš 2014. gada, kad tika mainīts regulējums.

Tagad sagatavotas jaunas izmaiņas likumā. Tās paredz, ka valsts iestādes turpmāk pašas viena otru informēs par nestrādājošiem pensionāriem-invalīdiem. Tas nozīmē, ka nodokļa atlaides viņiem nākamgad tiks piemērotas automātiski, un pensija tiks izmaksāta pilnā apmērā.

Trešdien, 25. oktobrī, Saeimas Sociālo lietu komisijā spriežot par Valsts kontroles ziņojumu, ko komisijas vadītāja Aija Barča nosaukusi par šokējošu, deputāti kļuva emocionāli.

Andrejs Klementjevs

Andrejs Klementjevs
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Par ierēdņu morālo atbildību pret cilvēkiem. Jūs zināt, ko jūs VID darāt pret cilvēkiem, kuri viņiem ir parādā, cik viņi ātri sāk vajāšanu un tā tālāk. Šodien mēs runājam par to, ka jūs no pensionāriem-invalīdiem no 2014. gada atļaujat katru gadu nozagt gandrīz 200 eiro no katra.

Silvija Šimfa

Silvija Šimfa
Saeimas deputāte, NSL

Cilvēks īstenībā jūtas ļoti neaizsargāts, jo viņš zina, – tad, kad vajadzēs kaut ko tieši šīm varas pārvaldes struktūrām, to cilvēku atradīs visur. Viņu izvilks no jebkuras pažobeles laukā. Bet, ja cilvēkam kaut ko vajag, tu staigā krusta ceļus, kamēr tu izstaigā un saņem to, kas tev ir vajadzīgs. Tad nav jābrīnās, ka cilvēki saka “Es nemīlu šo valsti”, jo valsts nemīl mani.

Ierēdņi izpelnījās arī Tiesībsarga biroja pārstāves kritiku. Viņa pārmeta to, ka bija jāpaiet četriem gadiem, lai sistēmu mainītu.

Ineta Rezevska

Ineta Rezevska
Tiesībsarga biroja pārstāve

Skumji ir tas, ka ir ierēdņu atrunāšanās par to, ka “tāds ir likums un mēs neko nevaram darīt, mēs pildām likumu”, jo arī pašai ierēdniecībai ir iespēja identificēt šķēršļus, un nākt pie likumdevēja ar likuma grozīšanas iniciatīvu.

Pārmaksātos nodokļus iespējams atgūt, iesniedzot deklarāciju. Un VID ir apņēmies individuāli informēt katru apdalīto pensionāru aizpildīt deklarāciju. Taču, kā secinājusi VK, vairāk nekā 800 cilvēku tā arī neatgūs pensijas nesaņemto daļu, jo viņi 2016. gadā ir miruši.

TOP komentāri

 • Sintija Carava
  0 0 0

  Sintija Carava

  Nesaprotu vai cilvēks ar invaliditāti pirms pensijas vecumā arī ietilpst šajā grupā, vai tikai pensijas vecuma persinas ar invaliditāti? Mdonas
 • Lapsa
  0 0 0

  Lapsa

  Šajā grupā ietilpst visi invaliditātes pensionāri, no kuru pensijām tiek ieturēti nodokļi, neatkarīgi no personas vecuma. Neattiecas uz invalīdiem , kuru pensija smazāks par 200, jo no viņiem nodokļi netiek ieturēti.
 • Egita Oše
  0 0 0

  Egita Oše

  Nesaprotu vai cilvēks ar invaliditāti pirms pensijas vecumā arī ietilpst šajā grupā, vai tikai pensijas vecuma persinas ar invaliditāti?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl