Stāstu tornis Cēsīs – brīvdabas grāmatu apmaiņas punkts

Pievienot komentāru

Atvest stāstu, iegūt stāstus, dalīties ar tiem – šādus vārdus var izlasīt pie kādas neparastas instalācijas Cēsīs. Autoostas un dzelzceļa stacijas laukumā ir ierīkots Stāstu tornis jeb grāmatu apmaiņas punkts.

Ierodoties Cēsīs ar autobusu vai vilcienu, pašā dzelzceļa laukuma vidū var pamanīt visai neparastu, piecus metrus augstu instalāciju. 2013. gada augustā ierīkotais Stāstu tornis ir Starptautiskās arhitektu vasaras skolas dāvana pilsētniekiem un Cēsu viesiem. Torņa izveides procesā piedalījušies 11 studenti no dažādām valstīm un 3 pasniedzēji. Tornī var atrast dažnedažādas grāmatas, ko ir atnesuši paši cēsnieki.

Toms Kokins
Starptautiskās arhitektu vasaras skolas tehniskais direktors, arhitekts

Atbraucot uz Cēsīm, tu vari paņemt kādu grāmatu, nolikt vai arī, braucot uz Rīgu uz vilcienu, paņemt kādu grāmatu, palasīt vilcienā. Tā ir tāda sabiedriskā uzticēšanās vienam otram. Tas ir galvenais šajā gadījumā, ka mēs pieņemam, ka varbūt publiskā telpā kaut kāda vērtība, kas nav obligāti jāpieskata ar videokamerām vai ar dežurantu.

Šobrīd brīvdabas lasītavā atrodas vairāk nekā 100 grāmatu. LNT uzrunātie pilsētnieki norāda, ka Stāstu tornis ir kļuvis par iemīļotu vietu un šeit bieži izdodas atrast kādu interesantu grāmatu. Tiesa, jauniešus šeit mana daudz retāk nekā vecāka gadagājuma cilvēkus.

Sākotnēji šīs instalācijas idejas autori bažījušies par grāmatu drošību un torņa pastāvēšanu – šaubas raisīja iespējamā vandaļu interese par šo objektu. Taču grāmatu tornis Cēsīs pastāv jau 4. gadu, un tā grāmatu plaukti regulāri tiek papildināti ar jaunu lasāmvielu.

Arī Cēsu Centrālās bibliotēkas vairāk nekā 750 miniatūro grāmatu kolekcija ik pa laikam tiek papildināta ar atradumiem grāmatu tornī. Tāpat šeit ir izveidoti arī divi plaukti citām tornī atrastajām grāmatām. Bibliotēkas darbinieki ir pamanījuši, ka cilvēki bieži iegriežas grāmatu apmaiņas punktā. Arī pašai bibliotēkai ir savs īpašs plaukts, kur cilvēki nes jau izlasītās grāmatas, taču tieši Stāstu torni uzskata par īstu pērļu krātuvi.

Lāsma Vāsmane
Cēsu Centrālās bibliotēkas pārstāve

Diemžēl šī grāmata nav nonākusi līdz bibliotēkai, bet es zinu stāstu no cēsniekiem, ka kāda kundze, aizejot uz grāmatu torni, atrada 19. gadsimta Heinriha Heines dzejas grāmatu vācu valodā, tiesa, vāciņi noplēsti, bet tas jau vien ir kaut kas unikāls.

Ar laiku Grāmatu tornis pārtapis par plašāka profila apmaiņas punktu. Bibliotēkas darbinieki stāsta, ka šeit esot atraduši muzikālus diskus, plates, puzles un pat drēbes. Tomēr galvenās šeit bija un paliek grāmatas.