Starptautiski novērtētāko medikamentu topā pretgripas, pretvēža un pretalerģijas zāles

1 komentārs
Starptautiski novērtētāko medikamentu topā pretgripas, pretvēža un pretalerģijas zāles
FOTO: LETA

50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka farmācija ir zinātnes joma, kurā Latvijas zinātnieki ir radījuši starptautiski visnovērtētākās inovācijas, bet 41% par tādu nozari uzskata medicīnu, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais pētījums.

Kā populārākos Latvijā radītos starptautiska mēroga inovatīvos medicīnas preparātus aptaujātie minēja pretgripas preparātu ”Remantadīns”, onkolītisko pretvēža medikamentu ”Rigvir”, pretalerģijas līdzekli ”Fenkarols”, onkoloģisko preparātu ”Glycomune”, centrālās un perifērās nervu sistēmas medikaments ”Neiromidīns”.

”Aptaujas rezultāti nepārprotami liecina, ka Latvijas iedzīvotāju vērtējumos tieši savstarpēji saistītās farmācijas un medicīnas jomas ir tās, kurās Latvijas zinātnieki ir radījuši vislielākos sasniegumus. Savukārt panākumus šajās jomās, pirmkārt, simbolizē preparāti ”Remantadīns”, ”Rigvir” un, jādomā arī, ”Mildronāts”, kurš šajā pētījumā netika apskatīts. Šiem preparātiem sabiedrībā ir augsta atpazīstamība un laba reputācija,” skatoties pētījuma datus secina pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Aptaujas mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju zināšanu līmeni, informētību un izpratni par Latvijas zinātnes sasniegumiem un pašmāju inovācijām, vienlaikus vēršot sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību veidot spēcīgāku sinerģiju starp zinātni, izglītību un privāto sektoru. Saskaņā ar pētījuma datiem – cilvēki ar augstāko izglītību un nodarbinātie zina vairāk par zinātniskajām inovācijām. Tāpat rezultāti norāda uz to, ka respondenti ar augstiem vai vidēji augstiem ienākumiem ir labāk informēti par aktualitātēm zinātniskajā sektorā.

Pētījums atklāj, ka pēc iedzīvotāju domām līdzās medicīnas un farmācijas jomām, arī IT un elektronikas un telekomunikācijas nozarēs radītas starptautiski novērtētas inovācijas. Analizējot pētījuma datus par medicīnas nozari, vairāk nekā trešdaļa jeb 36% respondentu kā nozīmīgāko inovāciju dzīvību glābjošā jomā uzskata onkolītisko pretvēža medikamentu ”Rigvir”, 26% par tādu uzskata pretgripas preparātu ”Remantadīns”, bet pirmo Latvijā veikto aknu transplantāciju atzīmējuši 20% respondentu.