Starp “vecajām” partijām visvairāk jauno seju 13. Saeimā ir “Saskaņai”

1 komentārs
Starp “vecajām” partijām visvairāk jauno seju 13. Saeimā ir “Saskaņai”
EDIJS PĀLENS, LETA

Visu šo nedēļu TV3 Ziņas iepazīstināja ar tiem 13. Saeimas deputātiem, kuri šo amatu ieņem pirmo reizi. Šoreiz pievērsām uzmanību tā sauktajām vecajām partijām – tiem politiskajiem spēkiem, kuri Saeimā bijuši arī iepriekš. Lielas izmaiņas veco partiju sastāvos Saeimā gan nav, taču – ir arī viena otra jauna seja.

No tā sauktajām vecajām partijām visvairāk jaunpienācēju ir “Saskaņā”, kura aizvadītājās vēlēšanās parlamentā izcīnīja lielāko mandātu skaitu – 23.

Starp deputātiem, kuriem nav iepriekšējas pieredzes Saeimā, ir līdzšinējais Rēzeknes domes deputāts un Rēzeknes slimnīcas valdes loceklis Jānis Krišāns, bijusī Izglītības ministrijas augsta ranga ierēdne Evija Papule, līdzšinējais Daugavpils novada domes deputāts Edgars Kucins un Daugavpils pilsētas pašvaldības izpilddirektore Inga Goldberga, kura politikā nolēmusi iesaistīties pēc daudziem izpildvarā aizvadītiem gadiem.

“Saprotot, ka izpildvara var rīkoties tikai atbilstoši tādiem likumiem un lēmumiem, kurus pieņem šajā mājā, un ne visi var rīkoties tā, kā liekas pareizi…. Tas bija pamudinājums pieņemt šādu lēmumu, bet ne tikai, protams,” saka Goldberga.

Pieņēmumu, ka vajadzēs darboties opozīcijā, viņa vēl sauc par pāragru un stāsta, ka prioritāri Saeimā plāno strādāt ar pašvaldību jautājumiem: “Tik ļoti liela dokumentu pakete, kuru jāsakārto. Šajā jomā ir haoss. Ja izdotos sakārtot to, sākot ar teritoriālo reformu, reģionu izveidi un pašvaldību referendumiem, tad varētu tālāk kārtīgi veidot valsts struktūras.”

Tāpat no “Saskaņas” frakcijas pirmo reizi Saeimā ievēlēta bijusī VID Finanšu policijas direktora vietniece Ļubova Švecova. Viņa atzīst, ka pirmajā dienā parlamentā jūt uztraukumu: “Tā ir ļoti liela atbildība un pienākums to cilvēku priekšā, kuri par mani atdeva savu balsi. Tas prasa kompetenci, atbildību un darbu.”

Lai gan iepriekš Švecovas profesionālā darbība saistīta ar spēka struktūrām, pēdējos gados viņa ir biznesā un Saeimā vēlētos atvieglot dzīvi mazajiem uzņēmējiem.

Tikmēr Nacionālā apvienība var lepoties ar diviem Saeimas jaunpienācējiem – līdzšinējo Talsu novada domes deputāti Ilzi Indriksoni, kā arī Rēzeknes pilsētas domes deputātu un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektoru Edmundu Teirumnieku.

Viņš iepriekš izmēģinājis spēkus Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču uz Saeimu kandidējis pirmo reizi. Teirumnieks parlamentā pamatā strādāšot ar tautsaimniecības jautājumiem: “Tā kā es nāku no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, tā ir ir ilgtermiņa valstis domāšanas attīstīšana caur uzņēmējdarbības vidi, inovāciju un pētniecību.”

Vienlaikus viņš uzskata, ka valsts investīcijas zinātnē un pētniecībā nav pietiekamas. “Mēs esam pārvēluši to slogu no valsts budžeta uz uzņēmēju platiem. Un tas procents, ko mēs sagaidām, ka tiks investēts no uzņēmējiem, nepildās. Jāattīsta arī uzņēmēju kultūra, lai viņus pārliecinātu, ka šīs investīcijas ir nepieciešamas. Tur ir lauks, ko rakt,” pauž Teirumnieks.

Formāli arī zaļzemniekiem 13. Saeimā ir divas jaunas sejas, taču viena no tām ir veselības ministre Anda Čaksa – jau ar pieredzi lielajā politikā. Otra – Daugavpils novada domes ilggadējā priekšsēdētāja Janīna Jalinska.

Savukārt 13. Saeimas mazākajā frakcijā – “Jaunajā Vienotībā” – nav deputātu, kuriem nebūtu iepriekšējā parlamentāra pieredze.

1 komentārs