Stājušies spēkā ierobežojumi plastmasas maisiņu lietošanai veikalos

0 Komentāru
Stājušies spēkā ierobežojumi plastmasas maisiņu lietošanai veikalos
NATĀLIJA VALDNIECE, LNT ZIŅAS

No šā gada veikalos ir aizliegti bezmaksas plastmasas maisiņi. Ierobežojumi ieviesti, lai samazinātu to patēriņu.

Tomēr plānie maisiņi veikalos joprojām ir pieejami, tikai tad, ja pārdevējs redz, ka pircējs maisiņus paņēmis vairāk nekā nepieciešams, – par tiem var iekasēt maksu.

Mazo, plāno iepirkumu maisiņu patēriņa ziņā Latvijas iedzīvotāji ir vieni no antilīderiem Eiropā – statistika rāda, ka vidēji gadā patērējam 400 maisiņus, kas ir tiešām daudz. Tāpēc Vides ministrija no šā gada ieviesa jaunus ierobežojumus. Tie paredz, ka veikali plānos maisiņus drīkst piedāvāt, bet tikai higiēnas nolūkā, un tiklīdz kāds vēlas papildu maisiņu, veikalniekiem ir jāiekasē maksa par to.

Maisiņus – tikai īpaši plānos – var dabūt bez maksas pie augļiem, dārzeņiem, gaļas, zivs, beramajiem saldumiem. “Taču, ja jūs ieliksiet konfekšu kasti maisiņā, tad tas vairs nav bez maksas,” norāda VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Lielāko veikalu ķēdes Latvijā jaunos noteikumus ievieš labprāt. “Maxima” pārstāve norāda, ka izmaiņas uzsāktas, vēl pirms likumā noteiktā termiņa. “Mazie, plānie maisiņi ir atrodami tikai un vienīgi pie augļiem un dārzeņiem,” norāda veikalu tīkla pārstāve Liene Dupate-Ugule.

Maisiņi pie kasēm vairs nav pieejami, un ir rakstveida atgādinājumi, kas vērsti, lai pircēji aizdomātos par maisiņa nepieciešamību. Taču maksu par plānajiem, caurspīdīgajiem maisiņiem lielveikali nevēlas iekasēt.

“Rimi” veikalos ir arī audio atgādinājumi par nepieciešamību ierobežot mazo, plastmasas maisiņu patēriņu. Taču, kā novēroja LNT, patērētājiem mazo maisiņu izmantošanas paradumi ir ļoti iesakņojušies un daudziem tos ir grūti mainīt. Uztverot, ka maisiņi joprojām ir bezmaksas, cilvēki tos ņem krietni vairāk nekā nepieciešams pirkumu nešanai un liek tos kabatās.

Vieglos, plānos plastmasas maisiņus var izmantot diviem mērķiem – pārtikas fasēšanai un higiēnas nolūkos. Tas attiecas uz precēm, kas neiesaiņotas var tikt sabojātas, vai arī, piemēram, plūmes citādi nevar ne nosvērt, ne aiznest.

Arī “Rimi” veikalos no šā gada maisiņiem maksa nav uzlikta, ir ierobežota to pieejamība. “Iepriekš, pirms šīs normas stāšanās spēkā, tie  bija pieejami pie pašapkalpošanās kasēm, kā arī pie parastās kases, tur šobrīd šie maisiņi nav pieejami,” turpina “Rimi” pārstāve Dace Preisa.

Ieviešot tiešām saudzīgas un gausas izmaiņas, Vides aizsardzības ministrijā tomēr valda optimisms. Paredzēts, ka jau pēc diviem gadiem mazo maisiņu patēriņš būs vairāk nekā četras reizes mazāks no tagadējiem 400 maisiņiem uz 90 maisiņiem vienam iedzīvotājam gadā.

Runājot ar veikalu pārstāvjiem, viņi uzskata, ka lielākā problēma ir iedzīvotāju attieksmē. Kasierēm nav iespējas saskaitīt un izsekot, cik kurš paņēmis maisiņus, tāpēc vienīgais ir cilvēku sirdsapziņa, kas to var kontrolēt. Cilvēkiem jāsaprot, ka šīs normas tiek ieviestas viņu pašu labā.

Vislabāk, protams, ejot uz veikalu, paņemt somu vai kādu citu iepakojumu, kuru var izmantot daudzas reizes.

0 Komentāru