Stendzinieks: Expo nav pašmērķis, tā ir tāda īstermiņa Disnejlenda

0 Komentāru
Stendzinieks: Expo nav pašmērķis, tā ir tāda īstermiņa Disnejlenda
Foto: LETA

Drīzāk skaudra un dārga mācība pašiem, nevis starptautiska izgāšanās. Šis ir viens no biežākajiem ekspertu viedokļiem, kas izskan vērtējumos par situāciju ap Latvijas dalību World Expo 2015. Tiek pieļauts, ka expo sākotnējā būtība – veicināt valsts atpazīstamību varētu būt novecojusi, tādēļ nākotnē nopietni jāapsver, vai Latvijas ieguldījums dalībā var atsvērt ieguvumus. 

Rudenī, viesojoties World Expo būvlaukumā Valsts prezidents Andris Bērziņš organizatoriem pasniedza simbolisku kapsulu. Latvijai, kā Eiropas Savienības prezidējošajai valstij bija iedalīts viens no centrālajiem laukumiem. Tobrīd Andris Bērziņš, sacīja ka ”Latvijai ir ko rādīt un ar ko aizraut”.  Šorīt LNT raidījumā 900 sekundes, noskaņas jau ir pavisam citas.

”Tas, ka tas ir neproporcionāli dārgi ieguvumiem, tas ir skaidrs. To, ka situācija ir aigājusi tik tālu, neliecina neko labu par varas pārmantojamību, šeit tas risinājums, ir pa vidu jāatrod. Bet nedomāju, ka tas ietekmēs Latvijas tēlu. Es to nedomāju,” norādīja prezidents.

Valdības sēdes debatēs, pretēju viedokli gan joprojām uzturēja Ārlietu ministrija. Nebraukt, nozīmētu graut Latvijas savu tēlu, un pat apdraudēt drošību.

LNT aptaujātie uzņēmēji un organizācijas neformāli atzīst, ka mūsdienās Expo ir padārga valsts pašreklāma, bez reāla ieguvuma jauniem tirgiem.

Reklāmas speciālists Ēriks Stendzinieks savulaik ”puspajokam” sacīja, ka alternatīva paviljonam varētu būt tukša telpa ar uzrakstu ”Ir 21. Gadsimts – gūglējiet!”

Nopietni runājot, viņš uzskata, ka daudz lielāks kaitējums tēlam būtu piedašanās par jebkādu cenu tikai valsts reputācijas glābšanas vārdā.

”Expo nav pašmērķis, tā ir tāda īstermiņa Disnejlenda, kurā noguruši cilvēki, Milānā, tveicē, redzējuši simtiem citu paviljonu ienāk Latvijas teritorijā un grib būt patīkami pārsteigti nevis vilties. Ja varam patīkami pārsteigt, darām to. Ja gribam, lai viņi viltos un būtu vēl īgnāki – tad nedarām to,” norāda Srendzinieks.

Tas kā viss ir izvērties tagad ir tik daudz starptautiska izgāšānās, cik skaudra un padārga mācība pašiem. Protams, ja rezultāts ir šādu situācija neatkārtošanās.

LNT šodien lūdza viedokli Itālijas vēstniekam Latvijā. Viņa vārds atsevišķos medijos parādījies ne īpaši glaimojošā veidā cenšoties panākt, lai Latvija EXPO būtu pilnā apjomā. Taču pēc pārdomu brīža viņš no iespējas attiecās.

0 Komentāru