Sprūds: Prokuroram pret mani ir personīga nepatika, es teiktu, – skaudība

2 komentāri
Sprūds: Prokuroram pret mani ir personīga nepatika, es teiktu, – skaudība
VLADISLVAS PROŠKINS, F64

Tiesā sāk šķetināt lietu, kur uz apsūdzēto sola sēž gan skandalozu slavu ieguvuši maksātnespējas administratori, gan uzņēmēji, kā arī bijušais politiķis un tiesnese. Jau tagad tiek prognozēts, ka lietas iztiesāšana būs smags un ilgstošs process.

Lepnais auto pie tiesas nama lika nojaust, kuru te šodien tiesā. Bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, kurš ir prāvas galvenais varonis, tiesā vienīgais nodrošinājies ar diviem advokātiem. Sprūds jau pirmstiesas izmeklēšanas laikā pusgadu pabija aiz restēm un ārā tika, vien iemaksājot pusmiljonu eiro lielu drošības naudu. Vēl pirms tiesas sēdes sākuma viņš žurnālistiem mēģināja norādīt uz prokuratūras brāķi. “Varat kaut ko salasīt, neko nevar salasīt, numerācija lapām nav, kurš sējums, nezinu, tāda ir lielākā daļa sējumu.”

Saskaņā ar apsūdzību Sprūdam divu uzņēmumu “Dzimtā sēta” un “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās. Savukārt “Trasta komercbankas” likvidācijas procesā viņš apsūdzēts par aptuveni 1,2 miljonu eiro izspiešanu. Abas šīs lietas ir apvienotas vienā. Sprūdam tagad draud bargs cietumsods – līdz 15 gadiem aiz restēm.

Māris Sprūds
apsūdzētais

Es nesaku, ka es esmu balts un pūkains, es saku, ka es neesmu izdarījis noziedzīgu nodarījumu.

Bez Sprūda lietā tiek tiesātas vēl desmit personas. Arī bijušais maksātnespējas administrators Ilmārs Krūms, kādreizējais Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs, Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs un maksātnespējas administrators Aigars Lūsis, finansists Jorens Raitums, būvuzņēmējs Mārtiņš Krūms, uzņēmējs Guntars Slišāns, bijusī tiesnese Diāna Mašina, arī Oskars Ercens, kurš savulaik bijis Sprūda darbinieks, tāpat Sprūda dzīvesbiedre, arī bijusī maksātnespējas administratore Ilze Gulbe. Tiesas priekšā stājies arī uzņēmējs Vjačeslavs Holmins un Īrijas pilsonis, uzņēmējs Timotijs Kellijs.

Personas apsūdzētas par izspiešanu organizētā grupā, piesavināšanos, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, nolaidību, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vēl citu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.

Ņemot vērā lielo lietas dalībnieku skaitu, ir skaidrs, ka tiesāšanās būs smags un ilgstošs process. Piektdienas tiesas sēde to apliecināja – apsūdzētie un viņu aizstāvji vienu pēc otra kā īlenus no maisa vilka ārā prokuratūras pieļautos trūkumus, kas ļāva tiesas sēdi atlikt.

“Manā skatījumā, ir lemjams jautājums par to, vai šī lieta vispār nav nododama atpakaļ prokuratūrai trūkumu novēršanai,” atzina apsūdzētā aizstāvis Saulvedis Vārpiņš.

Tiesnesis gan norādīja, ka šie trūkumi tiks novērsti tiesas procesa gaitā. Uz to sekoja Sprūda noraidījums vienam no krimināllietas prokuroriem – Uldim Cinkmanim. “Prokuroram Cinkmanim pret mani ir personīga nepatika, es teiktu – skaudība, par ko viņš arī stāstījis saviem kolēģiem, ar ko kopā alkoholu lieto, un lielījies, kā viņš ar šo lietu taisīs karjeru.”

Tāpat Sprūds apgalvoja, ka pašreizējais Saeimas deputāts Juris Jurašs laikā, kad bijis Rīgas domes deputāts, prokurora vārdā ietekmējis viņa krimināllietas liecinieku. “Prokurors rīkojās sasaistē ar Juraša kungu, lai viņam nebūtu jādara melnais darbs, to darīja Juraša kungs. Juraša kungs politiski ir ieinteresēts dažāda veida darbības veikt, kas diskreditē mani un dod viņam politisko kapitālu.”

Prokurors Sprūda pārmetumus uzskata par nepamatotiem un ir pārliecināts, ka notiekošais saistīts ar vēlmi novilcināt lietas izskatīšanu.

Vai šajā skandalozajā prāvā mainīsies valsts apsūdzības uzturētājs – kļūs zināms nākamotrdien, kad tiesnesis paziņos savu lēmumu attiecībā uz Sprūda noraidījumu prokuroram.

2 komentāri