Spriņģe par viltus ziņu tiesas prāvu: Šis precedents liks pierauties citiem līdzīgiem vieglās naudas kārotājiem

7 komentāri

Līdz pieciem gadiem cietumā – šāds maksimālais soda mērs draud viltus ziņu izplatītājiem, kuri otrdien sēdās uz apsūdzēto Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā. Izskatīšana pēc būtības gan nesākās, jo nebija ieradies viena apsūdzētā advokāts.

Šī ir pirmā reize Latvijas tiesu vēsturē, kad par viltus ziņu izplatīšanu ierosināta krimināllieta. “Pirmais kriminālprocess par huligānismu internetā. Šis kaitējums sabiedrībai ir būtisks,” norāda Rīgas tiesu apgabala prokuratūras prokurore Dace Lapinska.

Esot gūti pierādījumi, ka personas apzināti publicējušas nepatiesu informāciju par dažāda veida traģēdijām, katastrofām, ceļu satiksmes un citiem nelaimes negadījumiem ar mērķi saviem interneta portāliem piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju skaitu. Jo vairāk lasītāju, jo lielāku naudu saņēma no reklāmas izvietotājiem.

Apsūdzētie ir trīs – Niks Endziņš, zināms arī kā reperis Neids, Ilvars Grundmanis jeb reperis Cunami un nepilngadīgais Artūrs no Madonas, kuram uz tiesu līdzi ieradās arī mamma. Noprotams, ka pēdējiem diviem apsūdzība ir par huligānismu grupā.

“Paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, bet, protams, pastāv arī alternatīvie sodi – gan piespiedu darbs, gan naudas sods. Vērtēsim, kā notiks tiesas izmeklēšana. Viedokli par to varēšu izteikt debatēs,” norāda prokurore.

Niks Endziņš, pret kuru inkriminēta viena viltus ziņas epizode, atzīst, – ir uzturējis attiecīgo viltus ziņu portālu un to nožēlo, bet kontekstā ar radīto saturu, ka sabrucis tirdzniecības centrs, neesot domājis “Alfa”, bet gan iedomātu veikalu “Alffa”, kura nosaukumā ir divi burti “f”.

“Ļaunākais, ko pants paredz, ir cietumsods, bet es ceru, ka tiesa skatīsies uz to, ka jau trīs mēnešus esmu sēdējis. Man pēc atbrīvošanas bija policijas uzraudzība, es neko nepārkāpu. Sākumā, kad mani apcietināja, daļēji mani apcietināja nepatiesi. Mani apsūdzēja par grupu, ka es esot it kā galvenais grupas diviem cilvēkiem, bet tagad izmeklēšanas procesā ir noskaidrojies, ka man nav nekādas saistības ar šiem diviem cilvēkiem,” klāstīja apsūdzētais Endziņš.

Vai reperis Cunami atzīst vainu, tā arī nekļuva skaidrs. Viņa advokāts Juris Močuļskis lika noprast, – katram pašam bijis jāsaprot, vai portālos publicētais ir īsta ziņa vai izdomāts saturs: “Internets mūsdienās ir pilns ar visdažādākajām ziņām. Katram cilvēkam, manuprāt, būtu nepieciešams izvērtēt ziņu patiesumu vai nepatiesumu. Līdzīgi kā ziņas par ”veiksmes stāstiem”. Katram vajag vērtēt – ir veiksmes stāsts vai ne, bet par to nevienu pie atbildības nesauc.”

Personu finanšu līdzekļiem nav uzlikts arests, jo huligānisms internetā neesot bijis mantisks noziegums. “Manuprāt, neviens no cietušajiem nebija pieteicis materiālā kaitējuma kompensāciju, jo uzskatīja – galvenais, lai šīs personas tiktu sauktas pie kriminālās atbildības. Materiālo zaudējumu bija grūti izvērtēt šajā situācijā,” skaidro prokurore.

Pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” dibinātāja Inga Spriņģe, kura pētījusi šo jomu, cer, ka šis kriminālprocess liks aizdomāties daudziem: “Es domāju, ka ir ļoti labi, ka ir šāds kriminālprocess. Tas ir kā brīdinājums pārējiem. Tur nekaunība bija sasniegusi jau ļoti augstu robežu. Nebija ne mazākās kauna sajūtas vai aiztures. Ļoti labi, ka šo izskata tiesa un būs precedents, kas liks pierauties citiem līdzīgiem vieglās naudas kārotājiem.”

Endziņš apgalvo, – esot labojies. “Pelnu naudu godīgā ceļā, kā to dara gandrīz katrs Latvijas iedzīvotājs. Ja godīgi, tā pat ir labāk nekā nodarboties ar kaut kādiem ziņu portāliem un pelnīt naudu uz klikšķiem. Šobrīd es ar programmēšanu nodarbojos.”

Nākamā tiesa sēde par huligānismu internetā nolikta 3. decembrī. Prokurore akcentē, – ja visas personas atzīs vainu, pastāv iespēja noslēgt vienošanos par sodu.

7 komentāri