Sporta bāzu apvienošanas plāns: bažas un cerības

Komentāri

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecere vienā kapitālsabiedrībā apvienot četras tai pilnībā vai gandrīz pilnībā pakļautas bāzes – sporta centru ”Mežaparks”, tenisa centru ”Lielupe”, centru ”Daugavas stadions” un Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi – saskārusies ar nozares pārstāvju kritiku. Taču ministrijas iecerei ir arī sabiedrotie.

Šā brīža sistēma papildus piešķirtajiem līdzekļiem sporta bāzēm liek arī pelnīt. Runājot par savu nozari, Latvijas Tenisa savienības vadītājs Juris Savickis sporta bāzu apvienošanai un pārmaiņām pārvaldībā redz arī loģisku pamatojumu. Tiesa, ja rezultātā patiešām ieguvēji ir sportisti un viņu sasniegumi.

Pēc Savicka uzskata, sporta federācijām nebūtu jānodarbojas ar īpašumu pārvaldīšanu, tām nav jāpieder īpašumiem. To uzdevums ir attīstīt sportu. Ja vēl uzliek par pienākumu saimniecisko darbību, peļņas gūšanu, tad ir šaubas, norādīja Savickis.

 

”Īpašumiem jāpieder vai nu valstij, vai privātajiem. Sabiedriskām organizācijām īpašumiem nav jāpieder,” komentē Latvijas Tenisa savienības vadītājs.

Kolēģu līdz šim izvērsto kritiku viņš saprot – iecere prezentēta vien šā gada martā, iespējamie ieguvumi nepietiekoši izstrādāti. Ja IZM nav izdarījusi līdz galam, tad, pakritizējot to, jāpaskatās, lai izdara, norādīja Savickis.

Foto

Bāzu tehniskais stāvoklis ir atšķirīgs. ”Mežaparkā” laiks šķiet apstājies pirms gadiem desmit piecpadsmit. No četriem objektiem tas arī esot vissliktākajā stāvoklī, lai arī teorētiski skaitās Latvijas Olimpiskās vienības mājvieta. Vienlaikus plāni attiecībā uz ”Mežaparku” ir visneskaidrākie. ”Daugavas stadionā”, gatavojoties valsts simtgadei, tiks sākta pārbūve, Siguldā kamaniņu trasē dažādi uzlabojumi veikti pēdējo gadu laikā, bet tenisa centrā ”Lielupe” nākamgad paredzēts atjaunot āra laukumus.

Apvienojot četras bāzes vienā, IZM plāno ietaupīt, piemēram, uz administratīvajiem izdevumiem. Kā redzams ieguvums minēta arī ēku energoefektivitāte, jo būs iespējams piesaistīt papildus finanšu līdzekļus, tostarp siltināšanai.

 

”Jo ir vairāki objekti – kā ”Mežaparks” un ”Lielupe” -, kas brēktin brēc pēc papildu investīcijām. Tā būtu tuvredzība šo iespēju neizmantot,” komentēja IZM Sporta departamenta direktors Edgars Severs.

Liela daļa sporta funkcionāru lietderību un taustāmus ieguvumus pagaidām īsti nesaredz. Siguldas bobsleja un kamaniņu trases direktors Dainis Dukurs norādīja, ka siltināšana ir laba doma, taču ir citas prioritātes. ”Mēs ražojam aukstumu, kas šobrīd izplūst gaisā, mēs būtu ieinteresēti tā saglabāšanā, veidojot kaut kādas izolācijas,” skaidroja Dukurs. Savukārt Latvijas Volejbola federācijas prezidents Atis Sausnītis pauda viedokli, ka vajadzētu veikt kādu dziļāku auditu.

Atskaites punkts patlaban noteikts 10.maijs. Līdz šim laikam ministrijai ar sporta organizācijām paredzētas savstarpējas sarunas, kurās jāatrod abpusēji pieņemi risinājumi un sporta bāzu apvienošanas ceļš. Ļoti iespējams, ka četru sporta bāzu modelis tomēr varētu samazināties līdz trim, neiekļaujot Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi.

Lasi vēl