Spirts, zīds, mežģīnes – 1920.-1939. gada kontrabanda Latvijā

Komentāri

Spirts, zīds, mežģīnes – tāds nosaukums dots izstādei par kontrabandu Latvijā – pagājušā gadsimta 20.-30. gados. Ekspozīcija redzama Žaņa Lipkes memoriālā, jo, kā izrādās, varonīgais Otrā pasaules kara laika ebreju glābējs Žanis Lipke pirms kara pieķerts kontrabandista gaitās.

Cenu starpība, pieticīgie līdzekļi un jaunās valstu robežas, tas viss pagājušā gadu simtā pēc Pirmā pasaules kara radīja labvēlīgus apstākļus kontrabandas uzplaukumam Latvijā, skaidro vēsturniece Guna Vainovska.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ekrānuzņēmums

Mainījās robežas, valstu iekārtas, preču cenas un arī nauda, pēckara laiks bija lielu pārmaiņu laiks.

Latvijas brīvvalsts pastāvēšanas sākumā valsts pustukšā kase bija iespējami ātrāk jāpiepilda, tāpēc radās dažādi, iepriekš nebijuši nodokļi.

Alkoholam bija ne tikai akcīzes nodoklis, bet tāpat kā mūsdienās arī liegums to tirgot nakts stundās, tajā laikā bija tirdzniecības liegums arī svētku laikā. Lai apietu alkohola tirdzniecības noteikumus bija dažādas attapīgas dāmas ar kupliem brunčiem, kuras, lūk, šādā veidā slēpa alkoholu aiz zeķturiem.

Savukārt Žanis Lipke 1939. gadā bija ostas darbinieks un tika noķerts no muitas zonas nesam ārā kafiju un vairākus metrus mežģīņu.

Izstādes autori norāda, ka šai ekspozīcijai nav mērķis popularizēt kontrabandu, bet gan parādīt, ka nepaklausības gēns, kas lielākā vai mazākā mērā ir katrā no mums, var būt arī noderīgs. To pierāda pats Žanis Lipke, kurš vēlāk Otrajā pasaules kara laikā nepaklausa vāciešiem un zem sava šķūņa, no nošaušanas slēpdams, glābj vismaz pussimtu ebreju, norāda viens no izstādes autoriem Māris Gailis.

Izstādes apmeklētāji par ziedojumu var iegādāties sev vai kādam paziņam speciālās Žaņa Lipkes nepaklausības zāles. Piedāvājumā ir šādi noderīgi pilieni pret pielīšanu, pret lieku paklausību un pret pārlieku padevību.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl